Položky 0

7x stredná cesta

 Teda, pokiaľ sa vám jedná o kvalitu reprodukcie a nie kvantitu "ohlučovania" okolia. Tak ako v predchádzajúcom čísle aj tentokrát ostávame v cenovo dostupnej strednej triede, ktorá sa zbavila detských chorôb entry levelu a zväčša už ponúka okrem kvalitnej konštrukcie aj serióznu zaťažiteľnosť a veľmi dobré zvukové výsledky, pričom ten ideálny set sa v tejto cenovej relácii nájde už aj pre náročnejšieho poslúchača. Záleži samozrejme na každého osobných prioritách aký charakter zvuku mu vyhovuje, a tak namiesto bodového hodnotenia sa venujte čítaniu textu, ktorý vým rozhodne viac napovie o zvukovom charaktere jednotlivých setov. Otázku zladenia, vytlmenia a kvalitného osadenia beriem už v tejto kategórii ako samozrejmosť.

Hertz HSK 165
     Sériu Hi-Energy považujem už dlhé roky za najvýhodnejšie riešenie v pomere ceny a výkonu v produkcii talianskej firmy Elettromedia. Setu dominuje stredobas s plechovým šasi so štrukturovaným nástrekom, na ktoré je cez masívne pólové nástavce prichytený feritový magnet s priemerom 90 mm. Membrána je z do formy vstrekovaného polypropylénu s obsahom sľudy a jej veľkú lineárnu výchylku zabezpečuje gumový záves s dvo-jitou vlnou. Prípojné terminály sú síce vzorovo pozlátené, ale pri manipulácii s nimi si dajte pozor aby ste ich nevytrhli, keďže sú len zalisované. Vysoké frekvencie reprodukuje kvalitne spracovaná výšková kalota HT 25, ktorá obsahuje membránu z tetolónových vlákien o priemere 25 mm a neodymiový pohon. Výhybka druhého rádu je osadená v priehľadnom plastovom púzdre s pozlátenými skrutkovacími terminálmi a poskytuje možnosť zaradenia útlmu respektíve zisku pre výšky s krokom 2 dB. O serióznosti výrobcu svedčia aj TS parametre v pribalenom návode a v prípade, že uvažujete nad aktívnym zapojením, vás poteší aj možnosť kúpiť jednotlivé meniče samostatne. Aj keď v tomto prípade by som vás upozornil na stredobas HV 165L, ktorý ponúka ešte väčšiu lineárnu výchylku a nižší rezonák.

Zvuk
     Produkujú otvorený a detailný zvuk s vynikajúcou dynamikou v celom pásme. Ich dominantou je nakopnutý a prekreslený stredobas, ktorý má najlepšie objemy a kresbu v teste (a to aj voči Helixom, GZ či Magnatu). Skladby od interpretov ako Lenny Kravitz, Faith No More, Rammstein, Kabát, či Rytmus tak zneli neuveriteľne plno a našlapnuto. Otvorené vokály a dynamické stredy, plus vynikajúca separácia nástrojov predčila GZ, RF, Infinity aj Magnat. Jeff Lorber a Doug Mac Leod však nemali až takú vernú farbu nástrojov ako pri Helixoch či Rainbowe, avšak po tejto dvojici si ako jediné dokázali poradiť s akustickou hudbou, hoc s trochu tvrdším podaním ako je realita (voči Infinity či RF to bolo ale stále sametovo hladké). Okrem drajvu a šťavy v prejave vás potešia aj ich vysokou zaťažiteľnosťou a tak ak ich skombinujete s muzikálnym zosilňovačom, budete to mať aj kvalitne, aj nahlas.

Hertz Hi-Energy HSK165

Infinity Kappa 65.9cs
     Táto značka spadajúca pod mega koncern Harman International je dlhé roky známou a uznávanou v home hifi oblasti, a aj ich kompá série Kappa Perfect patrili pred niekoľkými rokmi (6÷8) medzi to najlepšie, čo bolo v našich končinách k dostaniu. Ich predstavu ako to má vyzerať vo sfére strednej triedy nám tentokrát sprostredkuje set zo série Kappa. Kôš stredobasu ostal verný plechovému výlisku, avšak v tomto ohľade je najtuhší vďaka systému prelisov. Patentovaná Plus One membrána je zhotovená z tkaných sklených vlákien a o šasi ju uchytáva kvalitný butylový záves. Montážna hĺbka je síce lákavých 63 mm, ale masívny magnet dosahuje priemer 98 mm a tak si do šírky vyžiada dostatok miesta pri inštalácii. Chladeniu cievky napomáha aj otvor v spodnej pólovej doske. UHF kalota má enormne široké pracovné pásmo a plusom je aj plastové patentované príslušenstvo (I-mount, Starfish), ktoré zabezpečí osadenie v akejkoľvek pozícii s možnosťou dodatočného presného nasmerovania, aj keď na druhej strane si vyžiada dostatok inštalačného priestoru. Plnohodnotná dvojpásmová výhybka používa masívne dutinkové terminály, vzduchovú cievku, ochranný PTC člen a tak jedinú výčitku mám voči jedinému kroku pre útlm výšky, ktorý je príliš veľký (-6 dB).

Zvuk

     Stredy sú rovnako ako pri Magnate otvorené, ale v pásme vyšších frekvencií sú zbytočne prezentné a zvýrazňujú sykavky. Ako prvé som skúsil ubrať útlmom na výhybke. Tá však poskytuje len skokový útlm o 6 dB čo je príliš, pretože stratíte na detailoch aj otvorenosti a tak budete musieť asi použiť korekcie na autorádiu a muzikálnejší zosilňovač. Ak patríte ale medzi tých ktorý majú radi veľa výšok a vyšších stredov, bude vám to vyhovovať. Stredobas je objemnejší a kopacejší voči Magnatu, ale neposkytuje taký drajv a objem ako Hertz. Vďaka vysokej citlivosti a impedancii 2 Ω nebudete musieť hľadať enormné výkony zosilňovačov, avšak budete sa musieť uistiť, že zosilňovač je stabilný do danej záťaže. Akustika je pre ne silnou kávou, ale pri elektronike a popových nahrávkach vám dynamika a drajv určite chýbať nebude.

Infinity Kappa 69.5cs

ZÁVER
     Táto trieda mala pre mňa po zvukovej stránke rozhodne viac favoritov a záležalo do značnej miery na tom, aké skladby som si púšťal. Ak by som bral do úvahy rock a elektroniku, najväčším favoritom boli pre mňa Hertze svojim otvoreným a dynamickým zvukom s poriadne nakopnutým stredobasom a celkovo živým zvukom. V prípade, že si ale radi vypočujete akustiku, najlepšie rozlíšenie a detaily plus najširšie možnosti nastavení ponúkali Rainbowy. Čo sa týka muzikality, vyváženosti a dlhodobého posluchu mojim favoritom bol Helix. Po konštrukčnej stránke rozhodne dominovali Magnat a Rainbow. Takže si podrobne prečítajte celý text testu, pretože bodové hodnotenie nedokáže vyjadriť jednotlivé rozdiely v chrakatere prejavu a vyberte si set ktorý lahodí vašim ušiam a vkusu v závislosti od vami preferovaných hudobných štýlov. Myslím že vybrať si dokáže každý, keďže test ponúka široké spektrum charakterov zvuku.

PODMIENKY TESTOVANIA

     Reproduktory boli osadené a testované v uzavretých MDF ozvučniciach s objemom 20l pre každý stredobas a s výškovým reproduktorom umiestením 7cm nad ním, čo predstavuje takmer ideálne podmienky. Kritickému posluchu predchádzalo 48 hodinové zahorovanie každého setu. Ako zdroj signálu bol použitý Alpine CDA-9812 a zosilnenie signálu mal v kompetencii 2-kanál DLS RA 20 respektíve 4-kanál Mac Audio Z4200. Kabeláž tvoril Neotech Sound Stream 2x2mm2 a o priame prepínanie medzi jednotlivými repro sa postaral relé prepínač z produkcie BS Acoustic.

     Ako testovacie nahrávky boli použité skladby od interpretov: Jeff Lorber, Lee Ritenour, Denis Chambers, The McNeely-Levin-Skinner Band, ZZ Top, Monkey Bussiness, Faith No More, Polemic, Dido, Eminem, Rytmus, Rage Against the Machine, Faithless, Rammstein a Red Hot Chilli Peppers.

Zdroj: auto-hifi & navigácie 05/2008

Galéria

Použité produkty

Pozrite si podobné články, v kategóriách:

O autohifi vieme toho naozaj veľa, každý deň prejde našou montážnou dielňou pár áut a každá je iné, jedinečné – tak ako ich majiteľ. Zo skúseností vieme urobiť pre výsledok maximum a sme hrdí na to, že sa naši klienti pravidelne vracajú. Od roku 2004 píšeme blog o našich montážach a radi napíšeme článok aj o vašom aute – privezte ho a my vás presvedčíme!

Andrej Siváček, majiteľ Audiotuning

Napíšte nám…

Otázka

1 + 8 =

Autofólie – Carwrap – Ochranné fólie

Predaj a montáž: autofólií, ochranných fólií, okenných fólií, CarWrap fólií, karbónových fólií, bezpečnostných folií, dekoračných folií a leštenie svetiel.

U nás získate skvelý vzhľad aj zvuk. Nebojíme sa zložitosti, sme profesionáli a kvalita je pre nás základná veličina, ktorú predčí len spokojnosť zákazníka.

Z nášho blogu