Položky 0

Ako to je s 2 ohmovými reproduktormi JBL a Infinity?

otázka: Čo je hlavnou výhodou použitia 2 ohmových reproduktorov?
odpoveď: takmer každý zosilňovač poskytuje maximálny výstupný výkon pri zaťažení 2 ohmy (pre GTO75.2: 145W @ 2 ohmy v porovnaní s 97W @ 4 ohmy). Takže, ak pripojíte 2 ohmový reproduktor k zosilňovaču, hrá hlasnejšie ako štandardný 4 ohmový reproduktor. A preto celková účinnosť kombinácie zosilňovač plus reproduktor je vyššia.

otázka:
Čo je aktuálna impedancia nových GTO reproduktorov?
odpoveď: Vo všeobecnosti impedancia nie je konštantná hodnota, ale mení sa vo frekvencii. imp_vs_freq_small.jpgNajnižšia nameraná impedancia na nových GTO reproduktoroch je 2,7 ohmov (pozrite si graf vpravo). A čo viac, impedancia v basoch je blízko hraničnej frekvencie (~3kHz). Preto zosilňovač alebo hlavné zariadenie nie je zaťažené s nízkymi impedanciami pri kritických frekvenciách. Na závere môžeme povedať, že GTO je vo všeobecnosti veľmi “bezpečný” 2 ohmový reproduktor a mal by byť nazývaný „3 ohmový”.

otázka:
Potrebujem dodatočné zosilňovače pre riadenie mojich 2 ohmových GTO reproduktorov?
odpoveď: Nie. 2 ohmové reproduktory dosiahli zvýšenie maximálnej watáže, ktorú ste schopní získať z vášho hlavného zariadenia. Z spl_vs_freq_02_small.jpgdôvodu ich vysokej citlivosti, 2 ohmové reproduktory sú hlavne vhodné pre prácu priamo na vašom OEM alebo vami zakúpenom hlavnom zariadení. Na pravej strane môžete vidieť prácu GTO937 reproduktora. Nezobrazuje len veľmi plochú frekvenčnú odozvu ale taktiež popisuje vysokú účinnosť systému reproduktorov. Výhoda tohto nízko impedančného kontaktu je taktiež príčinou prečo dnešné OEM zvukové systémy (napr. Harman Kardon alebo BOSE) pracujú s 2 ohmovými reproduktormi.

kappa_pioneer_small.jpgotázka: Bude moje hlavné zariadenie produkovat vyššie skreslenie pri pripojení k 2 ohmovému zaťaženiu?
odpoveď: Nie. Vo väčšine prípadov integrovaný čip BTL v hlavnom zariadení produkuje neskreslený výkon pri 2 ohmoch. Na pravej strane môžete vidieť graf skreslenia hlavného zariadenia Pioneer riadiaceho 2 ohmový a 4 ohmový reproduktor. Pro výstupnom výkone 20 W, úroveň skreslenia 2 ohmov je stále pod 0,2% zatiaľ čo 4 ohmové skreslenie už dosiahlo 3%!

otázka: A čo s tvorbou tepla?
odpoveď: Je to otázka, či je zosilňovač alebo hlavné zariadenie je teplejšie ak je pripojené k 2 ohmovému zaťaženiu. Tvorba tepla je úmerná výstupnému výkonu zosilňovača: 2ohm_vs_4ohm_small.jpgVyšší výkon = viac tepla! Vo všeobecnosti, OEM hlavné zariadenia sú vybavené veľmi robustným tepelným ochranným obvodom. Nie sme schopní poškodiť žiadne OEM hlavné zariadenie riadením 2 ohmového zaťaženia. Podobne, bežne dostupné zariadenia sú taktiež navrhnuté na prevádzku s 2 ohmovým zaťažením, pretože mnoho inštalovanej auto audio techniky je už 2 ohmových. Všimnite si, že drahšie hlavné zariadenia obsahujú mnoho funkcií ako DSP, veľký farebný displej, DVD mechaniky, atď. Všetko toto vytvára teplo. Preto sú tieto zariadenia veľmi horúce v prevádzke a nie je to preto, že sú pripojené k 2 ohmovým reproduktorom. Veľmi často obsahujú ventilátory pre lepšiu správu tepla. Akokoľvek v nepretržitých výstupných úrovniach veľmi málo OEM a obyčajných hlavných zariadení obsahuje málo tepelnej ochrany.

otázka: Môžu byť moje 2 ohmové reproduktory riadené premosteným zosilňovačom?
odpoveď: Je to rôzne. Váš zosilňovač bol hlavne navrhnutý ako “1 ohmový stabilný ” v stereo režime alebo “2 ohmový stabilný” v premostenom režime. Štandardne technické údaje zosilňovača popisujú len minimálnu impedanciu v stereo režime (pozrite si nákres vpravo pre  JBL Px300.4 a Px600.2 – obidva sú 2 ohmové stabilné v stereo). Keď premostíte zosilňovač do 2 ohmového zaťaženia, každý kanál “vykazuje” polovicu impedancie, čoho výsledkom je 1 ohmové pripojenie zaťaženia ku každému kanálu zosilňovača. Väčšina z dnešných plnorozsahových zosilňovačov je stabilných len na 2 ohmové zaťaženie v stereo režime. Toto je z toho dôvodu, že hlavná požiadavka ako stereo výstupný výkon bežných zosilňovačov štandardne presahuje 50W RMS na kanál. Takže vo väčšine prípadov nie sú potrebné premostené zosilňovače pre riadenie GTO reproduktorov.

Galéria

Použité produkty

Pozrite si podobné články, v kategóriách:

O autohifi vieme toho naozaj veľa, každý deň prejde našou montážnou dielňou pár áut a každá je iné, jedinečné – tak ako ich majiteľ. Zo skúseností vieme urobiť pre výsledok maximum a sme hrdí na to, že sa naši klienti pravidelne vracajú. Od roku 2004 píšeme blog o našich montážach a radi napíšeme článok aj o vašom aute – privezte ho a my vás presvedčíme!

Andrej Siváček, majiteľ Audiotuning

Napíšte nám…

Otázka

1 + 11 =

Autofólie – Carwrap – Ochranné fólie

Predaj a montáž: autofólií, ochranných fólií, okenných fólií, CarWrap fólií, karbónových fólií, bezpečnostných folií, dekoračných folií a leštenie svetiel.

U nás získate skvelý vzhľad aj zvuk. Nebojíme sa zložitosti, sme profesionáli a kvalita je pre nás základná veličina, ktorú predčí len spokojnosť zákazníka.

Z nášho blogu