Položky 0

Harman Kardon CA470

Konštrukcia
     Telo tvorí hliníkový profil na vrchnej strane s plexisklom s namodro podsvieteným logom. Vďaka sklu je vidieť celý plošný spoj, čo v konečnom dôsledku pôsobí príťažlivo a prepracovane. Práve pre tento prvok si ho určite zaobstarajú aj tuneri vysadení na vzhľad a dizajn. Vážnosť a rešpekt mu naopak dodáva do čierna sfarbené telo so strieborným pásom lemujúcim boky zosilňovača. Tieto sú aj decentne rebrované, čo okrem dizajnového efektu spĺňa aj ďalšiu funkciu – chladenie. Celkový vzhľad dopĺňa dômyselné zapustenie ovládacích a napájacích prvkov.

     Na prvý pohľad zaujmú aj profi skrutkovacie konektory cinch a tiež aj vstupné a výstupné konektory spolu s prepínačmi vstupov a výstupov. Pre kvalitnejší zosilňovač sú už samozrejmosťou aj dutinkové vstupné svorky pre káble s uchytením pod uhlom. Vnútorné zapojenie nesie všetky známky pokroku technológie SMD, ako aj použitie tieniacich krytov pre toroidné transformátory, ktoré bránia vo vyžarovaní rušenia zo zdroja. Dvojitý zdroj nám zase zabezpečí dostatočný prúd pre všetky štyri kanály aj pri plnom výkone. Koncový stupeň je tvorený klasicky zapojením v triede AB. Vo vstupných obvodoch sú použité kvalitné uzavreté potenciometre, čo zaručí aj po dlhšom čase kvalitný signál bez rušenia a praskania pri pohybe. Aj výber ostatných súčiastok bol zameraný na kvalitnejšie spracovanie. Myslím, že výrobca sa pokúsil za prijateľnú predajnú sumu urobiť zosilňovač, ktorý prekoná svojich konkurentov hlavne v kvalite zvuku, lebo konštrukciou sa mu to už podarilo.

Výbava
     Tak ako u väčšiny zosilňovačov, aj tento má bočnice rozdelené na silovú a signálovú. Na silovej sú konektory napájania štyroch párov reproduktorov a napájacích vodičov. Sú praktické s dostatočnou veľkosťou a pre nás šikovnejšie ako klasické šróbovacie na vidličky. Medzi konektormi sú umiestnené tri 20 A poistky. Reproduktorové konektory sú dômyselne umiestnené v jednom rade, preto nedôjde pri zapájaní káblov k problémom. Druhá bočnica je prehľadne zaplnená cinchami, potenciometrami a dvomi diódami Power a Protect. Z pravej strany sa nachádzajú štyri vstupné konektory cinch, vstupný a výstupný IMS konektor s dvomi prepínačmi, pričom každý má tri funkcie – Front, Rear a Sub. Tento IMS konektor umožňuje prepojenie zosilňovačov cez RJ45 Ethernet kábel. Výsledkom je presnejšie nastavenie aparatúry podľa vašich požiadaviek. Ďalšie dva sú prepínače smerovania signálu medzi RCA a IMS. Nasledujú dva potenciometre úrovne vstupného signálu, prepínače filtrov HP/LP, potenciometre deliacej frekvencie v rozsahu 32 Hz – 320 Hz a subsonický filter s rozsahom 10 Hz – 80 Hz. Posledné miesto patrí dvom výstupným konektorom cinch, nad ktorými sú dve spomenuté diódy. Vďaka možnosti premostenia sa bude dať tento zosilňovač použiť v rôznych aplikáciách ako napríklad štvorkanál na pripojenie dverových reproduktorov, alebo ako trojkanál na pripojenie reproduktorov a subwoofra s využitím subsonického filtra a podobne. Ďalšou výhodou je možnosť prepojenia klasicky cez cinche alebo cez IMS.

Záver
     Firma sa svojej úlohy lídra hudobného priemyslu zhostila zodpovedne a priniesla novú perlu v podobe 4-kanálového zosilňovača, tentoraz však do auta. Za cenu necelých 10 000 Sk priniesli dizajnovo čistý, kvalitne spracovaný, bohatý a hudobne bezchybný model zosilňovača, ktorý by nemal chýbať u žiadneho hudobného labužníka.

Autor: Robert Siegel (redaktor ATmagazínu)

Galéria

Použité produkty

Pozrite si podobné články, v kategóriách:

O autohifi vieme toho naozaj veľa, každý deň prejde našou montážnou dielňou pár áut a každá je iné, jedinečné – tak ako ich majiteľ. Zo skúseností vieme urobiť pre výsledok maximum a sme hrdí na to, že sa naši klienti pravidelne vracajú. Od roku 2004 píšeme blog o našich montážach a radi napíšeme článok aj o vašom aute – privezte ho a my vás presvedčíme!

Andrej Siváček, majiteľ Audiotuning

Napíšte nám…

Otázka

11 + 8 =

Autofólie – Carwrap – Ochranné fólie

Predaj a montáž: autofólií, ochranných fólií, okenných fólií, CarWrap fólií, karbónových fólií, bezpečnostných folií, dekoračných folií a leštenie svetiel.

U nás získate skvelý vzhľad aj zvuk. Nebojíme sa zložitosti, sme profesionáli a kvalita je pre nás základná veličina, ktorú predčí len spokojnosť zákazníka.

Z nášho blogu