Položky 0

Infinity Kappa

Na výber máme z množstva koaxiálnych rozmerov a u komponentov klasicky 5“, 6“ , dnes testované 6,5“ alebo z nich odvodený 3-pásmový systém. Veľký pozor si však treba začať dávať pozor pri výbere spolupracujúcej elektroniky predovšetkým pri zapojení na bežnejšie CD receivery, pretože celá séria prešla na zaťažovaciu impedanciu 2 Ω a to sa asi nebude páčiť väčšine autorádií alebo lacným zosilňovačom v premostenom režime. Na druhú stranu však zaujmú vyššou citlivosťou ako ponúka konkurencia, takže ich nahlas dokážu rozohrať aj slabšie zosilňovače. Prvá opisovaná sústava reproduktorov s názvom Kappa 65.7cs je vyhotovená ako dvojpásmový komponentný systém. Každý kanál tvorí dvojica reproduktorov – na reprodukciu hlbokých tónov je určený väčší 6-palcový reproduktor, reprodukciu vysokých tónov zabezpečuje menší z dvojice. Pri návrhu rozmiestnenia reproduktorov treba počítať ešte s jednou súčasťou setu a tou je pasívna výhybka, z ktorej sú vyvedené kábliky k jednotlivým reproduktorom, ako aj k zdroju signálu – autorádiu alebo zosilňovaču. Kappa 65.7cs je ideálna na montáž do dverí auta, kde sa vzhľadom na rozmery dá dobre umiestniť basový aj výškový reproduktor. Čo sa týka možnosti nastavenia parametrov zvuku, na pravej strane výhybky je umiestnený malý prepínač, ktorým sa ovláda úroveň výšok na úroveň + 3 dB alebo 0 dB. Montáž všetkých prvkov je pomerne jednoduchá a zvládne ju ktokoľvek, kto je aspoň trochu zručný. Všetky potrebné montážne diely sú súčasťou balenia.    Prvá opisovaná sústava reproduktorov s názvom Kappa 65.7cs je vyhotovená ako dvojpásmový komponentný systém. Každý kanál tvorí dvojica reproduktorov – na reprodukciu hlbokých tónov je určený väčší 6-palcový reproduktor, reprodukciu vysokých tónov zabezpečuje menší z dvojice. Pri návrhu rozmiestnenia reproduktorov treba počítať ešte s jednou súčasťou setu a tou je pasívna výhybka, z ktorej sú vyvedené kábliky k jednotlivým reproduktorom, ako aj k zdroju signálu – autorádiu alebo zosilňovaču. Kappa 65.7cs je ideálna na montáž do dverí auta, kde sa vzhľadom na rozmery dá dobre umiestniť basový aj výškový reproduktor. Čo sa týka možnosti nastavenia parametrov zvuku, na pravej strane výhybky je umiestnený malý prepínač, ktorým sa ovláda úroveň výšok na úroveň + 3 dB alebo 0 dB. Montáž všetkých prvkov je pomerne jednoduchá a zvládne ju ktokoľvek, kto je aspoň trochu zručný. Všetky potrebné montážne diely sú súčasťou balenia.

Konštrukcia
     Ľahký stredobasový reproduktor má normovaný kôš vylisovaný z oceľového plechu odetý do peknej zeleno-modrej farby a má 4 masívne nosníky, ktoré sú ešte kvôli zvyšovaniu pevnosti ďalej tvarované.

     Ako už bolo v úvode naznačené, miesto klasického feritového magnetu bol použitý magnet neodymiový, ktorý je aj niekoľkonásobne silnejší, čiže nemusí byť taký veľký a šetrí sa miesto aj hmotnosť. V našom prípade sa potom celková hĺbka vyšplhala na 58mm. Na magnete je kvôli zvýšeniu chladenia nalisovaný tvarovaný hliníkový prstenec a v pólovom nástavci je vyvŕtaný otvor pre odvetrávanie kmitacieho systému s priemerom 30 mm. Na pripojenie kabeláže slúžia masívne veľkostne rozlíšené a pozlátené fast-on konektory. Ďalšou zásadnou zmenou je nový materiál na výrobu stredobasových membrán. Pri minulej sérii sa pomerne veľké haló robilo okolo CMMD membrán čo bola sendvičová kombinácia hliníka a keramiky, čo už asi prestalo vyhovovať, pretože nová séria už používa na výrobu tkané sklenné vlákna. Membrána nerozvinuteľného tvaru je potom zavesená na mohutnom gumovom závese. V rámci pracovného zdvihu membrány je však neprakticky široký, pretože už zasahuje blízko k otvorom pre skrutky a treba použiť veľmi malú hlavičku aby sa oň neopierala. Vo výbave nájdeme aj masívne krycie rámiky.

     V na druhom konci frekvenčného spektra si kraľuje 1“ výškový reproduktor s MMD membránou. Je opatrený plastovou sponou ktorá upravuje vyžarovaciu a frekvenčnú charakteristiku reproduktora. Má napevno uchytenú mriežku a priletovaný 28 cm káblik zakončený násuvnými konektormi, pričom je dosť tenký (2×0,5 mm). Patentovaná montážna sada reproduktora s názvom I-Mount umožňuje povrchovú alebo zapustenú montáž. Pri nej možno reproduktor s nasadeným medzikusom nasmerovať v jednej osi v hlavnom diely a potom ho zafixovať skrutkou. Celé viacdielne teleso sa potom zozadu zafixuje dotiahnutím veľkej plastovej matice. Oproti minulosti dostala nový dizajn aj frekvenčná výhybka umiestnená v striebornej plastovej krabičke opatrenej priezormi, ktoré zvyšujú jej atraktívnosť pri priznanej inštalácii. Výhybka pracuje s deliacou frekvenciou 3,5kHz a poklesom 6dB. Vo výškovej sekcii je použitý fóliový kondenzátor, keramický vinutý odpor a PTC člen na ochranu meniča pred preťažením. Pre stredobas pracuje malá cievka so vzduchovým jadrom. K dispozícii je aj možnosť regulácie výškovej sekcie +3/0 dB. Na pripojenie kabeláže slúžia masívne pozlátené dutinkové konektory opatrené skrutkou pre dotiahnutie kábla.

Zvuk
     Pri priamom porovnávaní je rozdiel v citlivostiach priam priepastný, Infinity hrajú veľmi informatívny, impulzívny a dynamicky zameraný zvuk, až má človek dojem, že tie ostatné sú nejaké pokazené a so zatiahnutou ručnou brzdou. Disponujú neporovnateľne väčším rozmerom nástrojov či zvukov v celom pásme, okrem najhlbších basov, ktoré pre zmenu nehrajú vôbec. Ale dôkazom toho, že sa to dá aj hlboko aj pomerne kontrolovane je GZ a Rainbow. Mierne duto pôsobiaci stredobas je veľmi pevný a rýchly, má výbornú zrozumiteľnosť aj pri hustej basovej linke a bezkonkurenčné podanie impulzov. Vokály sú už také akoby to spieval dospelý človek a nie nejaký trpaslík z ríše akustických prúserov. Reprodukcia zvuku však nie je iba o objeme nástrojov či dynamike prejavu i keď to je samozrejme prvé čo začne poslucháč hodnotiť, ale v tom ostatnom to už také ružové ani zďaleka nie je. Reproduktory pôsobia telefónnym dojmom, vokály majú nosové podfarbenie a pri vysokých hlasitostiach nahúknutý prejav. Priestorové zobrazenie má značne dopredný charakter, nástroje či zvuky sú síce od seba dobre rozčlenené čo napomáha celkovej zrozumiteľnosti aj pri vysokých hlasitostiach, scéna sa však odohráva v jednej ploche na úrovni reproduktorov alebo v stredobasových reproduktoroch. Prejav je v mnohých prípadoch až neprirodzene prezentný, či ostrý, paradoxne pri celkovo tmavšom zafarbení. Výškový reproduktor vie ísť iba do plusu, takže určite budú musieť zasahovať aj korekcie zabudované v rádiu.

Hodnotenie

Infinity KAPPA 65.7CS
Stredná trieda
Cena 7490 Sk
Zvuk (max. 40 bodov) 20
Max. príkon (max. 30 bodov) 14
Konštrukcia (max. 20 bodov) 10
Výbava (max. 10 bodov) 7
Spolu (max. 100 bodov) 51
Pomer cena/výkon 80%
+ malá montážna hĺbka stredobasu,
bezkonkurenčná citlivosť
– agresívny prejav s nosovým
nádychom, menšia zaťažiteľnosť

Zdroj: auto-hifi


Galéria

Použité produkty

Pozrite si podobné články, v kategóriách:

O autohifi vieme toho naozaj veľa, každý deň prejde našou montážnou dielňou pár áut a každá je iné, jedinečné – tak ako ich majiteľ. Zo skúseností vieme urobiť pre výsledok maximum a sme hrdí na to, že sa naši klienti pravidelne vracajú. Od roku 2004 píšeme blog o našich montážach a radi napíšeme článok aj o vašom aute – privezte ho a my vás presvedčíme!

Andrej Siváček, majiteľ Audiotuning

Napíšte nám…

Otázka

11 + 2 =

Autofólie – Carwrap – Ochranné fólie

Predaj a montáž: autofólií, ochranných fólií, okenných fólií, CarWrap fólií, karbónových fólií, bezpečnostných folií, dekoračných folií a leštenie svetiel.

U nás získate skvelý vzhľad aj zvuk. Nebojíme sa zložitosti, sme profesionáli a kvalita je pre nás základná veličina, ktorú predčí len spokojnosť zákazníka.

Z nášho blogu