Položky 0

More loudly please…

     V našom malom teste sa zišli spolu deviati kandidáti v cenách od 3 do 7 tisíc. Rozpätie cien je teda dosť široké aj pre strýka Škrblíka, ako aj malého pouličného Rockefellera s prístupom k tatkovému účtu. Konštrukčne ide bez výnimky o drevené ozvučnice zo skosenou zadnou hranou určené na inštaláciu do kufra za sedadlá. Skrutkovacie, resp pružinkové konektory dovolia rýchlu demontáž z kufra pre prípad požiadavky prevozu objemnejšieho nákladu. Testovanie prebehlo v redakcii v stredne veľkej miestnosti v konštelácii toho najlepšieho, čo sa tam v daný čas nachádzalo. Ako zdroj zvuku bola vybratá multimediálna centrála od Pioneeru AVIC, ako koncový stupeň bol zvolený monoblok zosilňovač MAC Audio Fearlees 1000 a napájanie zabezpečovala kombinácia externého 120A sieťového zdroja spolu s auto batériou Optima Redtop. Zosilňovač bol vybraný z dôvodu cenovej blízkosti k testovaným produktom, ako aj kvôli jeho vlastným kvalitám. Bola možnosť testovať tieto subwooferi aj na niekoľko násobne drahšom zosilňovači, no takáto kombinácia je v praxi viac než nereálna, takže sme radšej zvolili cestu bližšiu k skutočným inštaláciám. Na zahorovanie sme dali basákom celé štyri dni, počas ktorých neúnavne triasli celou budovou. Testovali sme hneď niekoľko žánrov a ako sa ukázalo, tak každý hudobný štýl vyžadoval niečo iné. V podstate tu ide o dva rozdielne prístupy k basovému podaniu. Buďto sú požadované presné, suché a nedoznievajúce basy vhodné pre Sound Quality, alebo je naopak požadovaná maximálna sila a tlak bez ohľadu na kvalitu či doznievanie basov. Pre záujemcu o vybavenie auta subwoofrom je dôležité si tieto dva pojmy uvedomiť a podľa vlastných preferencií vybrať ten správny produkt. Preto bolo aj zvukové hodnotenie upravené podľa týchto kritérií a teda či vyhovuje skôr decentnému, no kvalitnému podaniu alebo či lepšie zvláda tlaky ohromujúce celé blízke i ďaleké okolie. Podľa toho boli vybrané aj nahrávky od džezových sólo partitúr, komerčné rokové skladby až po riadne uletený Kontrafakt, ktorý na testovaciu scénu dotiahol „tlakový maniak“ Martin. Podľa neho, ak subwoofer nedokáže poriadne zatriasť s hrudníkom, tak nie je dosť výkonný a dobrý… Prvým na rane bol….

JBL GTO1204BR
     za 6 490 Sk. Klasická debnička menšieho vzrastu potiahnutá čiernou látkou je na bočnej strane vybavená zvislým štrbinovým basreflexom. Dominantou sú dva plastové chrániče membrány, ktoré zasahujú až k stredovej kopule reproduktoru. Membrána javí všetky znaky príslušnosti k polypropylénu a široký gumený záves dovoľuje širokú výchylku. Výkonovo je garantovaných 300 W RMS a pomerne silných 1200 W v hudobnom, resp. impulznom režime. Frekvenčná charakteristika je garantovaná v rozsahu 35 – 300 Hz, chýba však údaj v ako útlme (pravdepodobne to bude –3 dB). Kvalitné mechanické prevedie robí dobré meno výrobcovi, takže poďme na odskúšanie…

Zvukové podanie
     Výkonný a relatívne presný bas bol charakteristický pre tento subwoofer JBL. Išiel pomerne hlboko, čo preferujú už spomenutí tlakári, hip-hoperi alebo „street bomber-i“. Pri maximálnych hlasitostiach ho nerozhádže len tak hocičo a nad podaním má aj vcelku dobrú kontrolu. Kvalitná konštrukcia sa odrazila aj v rovnako kvalitnom podaní, ktoré patrí určite do skupiny tých najlepších. Z relatívne malého objemu idú do okolia príjemné a dobre zvládnuté basy, ktoré nijako nevädnú ani vo vyšších hladinách. Zatiaľ sa test rozbieha veľmi dobre, pretože na rade je ďalší skvelý kúsok akým bezpochyby je

INFINITY REF1240SE
     za rovnakých 6 490 Sk ako predchádzajúci model. Tento krát je však celá čelná strana pokrytá masívnym plastom, ktorého súčasťou sú aj dva nosníky nad membránou a plechová perforovaná mriežka. Výkon garantovaný manuálom je opäť v kombinácii 300 W RMS a 1200 W max. Takmer ako keby sa JBL a Infiniti spolu dohodli :-). Frekvenčná charakteristika ide už od 33 do 300 Hz a ako sa neskôr ukáže, mohutný basreflex vyvedený nahor posunul celé podanie prekliate nízko, že by aj pištoľníci na západe závideli.

Zvukové podanie
     je charakteristické mimoriadne hlbokým a razantným basovým podaním. Aj keď frekvenčný rozsah z testovaných papierovo nezačína na najnižšej hodnote, tak podanie má k basovému dnu určite najnižšie. Mohutný, dunivý a objemný bas sa valí po miestnosti a ako som sa dozvedel od Martina, tak pre hip – hoperov vraj niet nič lepšie ako toto. Ak by tento rebríček bol o tlaku, sile a veľmi nízkych fvrekvenciách, bol by asi víťaz testu, pretože v najnižšom pásme ponúka najvyšší tlak, čo sa im najviac ráta.

Záver
     Tak sme si to akosi dohrmeli až na záver testu. V celkovom zhrnutí ani jedna z debničiek nevykazovala nijaké zásadné nedostatky. To, čo bolo slabšie, bolo aj za menej peňazí, víťazom sa naopak stal najdrahší a najlepšie vybavený jedinec. Rebríček najlepších produktov bol zostavený s ohľadom na SQ, pričom vždy v hodnotení bolo spomenutá aj vhodnosť daného produktu na masívne a dunivé podanie vhodné pre špecifické hudobné žánre. I tak si ale treba svojho favorita osobne vypočuť, pretože ani tisíc slov sa nevyrovná vlastnej skúsenosti.

Výrobca Názov Príkon Impedancia Rozsah Membrána Bassreflex Rozmery Hmotnosť Cena
JBL GTO1204BR 300/1200 4 Ohmy 35-300Hz polypropylén štrbinový 520x414x370 neudávané 6490
Infinity REF1240SE 300/1200 4 Ohmy 33-300Hz polypropylén kruhový nátrubok 534x434x433 17kg 6490
Magnat Ultra 300 reflex 300/600 4 Ohmy 20-500Hz papier kruhový nátrubok neudávané neudávané 3890
T.M.A. T12S4P 150 W RMS 4 Ohmy neudávané pokovaný polypropylén kruhový nátrubok neudávané neudávané 4600
Dragster DER321 300/600 4 Ohmy 22Hz a viac polypropylén štrbinový neudávané neudávané 3990
MacAudio BOX12VS 250/800 4 Ohmy 30-500Hz papier kruhový nátrubok 500x350x350 neudávané 3990
GroundZero GZTB120MK2 400 4 Ohmy neudávané pokovaný polypropylén štrbinový 500x380x325 neudávané 4490
Stealth XVB-300 300 W max 4 Ohmy 20-500Hz pokovaný polypropylén kruhový nátrubok 450x550x370 neudávané 2990
Carpower Probass 112 400/600 2×4 Ohmy 30-200Hz uhlíková tkanina štrbinový 700x420x410 30kg 6990

Galéria

Použité produkty

Pozrite si podobné články, v kategóriách:

O autohifi vieme toho naozaj veľa, každý deň prejde našou montážnou dielňou pár áut a každá je iné, jedinečné – tak ako ich majiteľ. Zo skúseností vieme urobiť pre výsledok maximum a sme hrdí na to, že sa naši klienti pravidelne vracajú. Od roku 2004 píšeme blog o našich montážach a radi napíšeme článok aj o vašom aute – privezte ho a my vás presvedčíme!

Andrej Siváček, majiteľ Audiotuning

Napíšte nám…

Otázka

7 + 3 =

Autofólie – Carwrap – Ochranné fólie

Predaj a montáž: autofólií, ochranných fólií, okenných fólií, CarWrap fólií, karbónových fólií, bezpečnostných folií, dekoračných folií a leštenie svetiel.

U nás získate skvelý vzhľad aj zvuk. Nebojíme sa zložitosti, sme profesionáli a kvalita je pre nás základná veličina, ktorú predčí len spokojnosť zákazníka.

Z nášho blogu