Položky 0

Ovály na plató II: JBL GTO 937

     Vyššia trieda sa musí zákonite prezentovať aj vyšším štandardom. Vo firme JBL zvolili cestu vylepšenia mechanicky identického meniča. Pribudla nám výhybka, ktorá už obsahuje aj cievku, a medzi dvojicou výškových meničov je prepínač 0/+3dB. Už i tak vysoký výkon nám potešiteľne poskočil z pôvodných 70 W/210 W u GT5 na ešte vyššiu hodnotu 100 W/300 W. Citlivosť je zvýšená na 94 dB a impedancia 2 ohmy. Z toho jasne vyplýva, že zmenou prešiel hlavne „motor“ meniča, čo je vlastne akýsi synonym cievky. Frekvenčná charakteristika siaha od 50 Hz do 21 kHz a naznačuje ambície širokopásmového reproduktora na kompletné ozvučenia auta bez basovej debničky.

Konštrukcia
     Lisovaný plechový kôš nesie pomerne silný magnet s dosť silným poľom, viditeľným hlavne na okolitých monitoroch. Cievka s priemerom 28 mm poháňa polypropylénovú membránu s jemnou metalickou štruktúrou a vysokým leskom. Záves membrány je tvorený vcelku poddajným gumeným medzikružím, ktoré dovoľuje značnú výchylku. Aj u GT5 je v mieste stredovej kopulky pólový nadstavec, na ktorom je umiestnená dvojica meničov. Tie sú napájané z jednoduchej výhybky pripevnenej pri napájacích svorkách. Tvorí ju tlmivka s feritovým jadrom a jeden bipolárný kondenzátor. Výšková časť sa napája zozadu cez odvetrací otvor v magnete. Medzi dvojicou kopuliek, z ktorých tá väčšia je vlastne výškový menič, a tá menšia tzv. super výškový menič, je situovaný už spomenutý prepínač citlivosti. Súprava je dodávaná ako trojpásmová, čo v konečnom dôsledku vlastne aj je, pretože na mieste tretieho, super výškového meniča je keramický výbrus s nalepenou malou kopulkou. Druhá vec je účinnosť tohto najvyššieho pásma v reálnom podaní, pretože vedľajšia klasická kopulka s magnetom svojou účinnosťou rozhodne potlačí všetky snahy malého keramického výbrusu zasiahnuť nejako do zvukového podania. Ale tretie pásmo tam je, a basta…

Zvukové podanie
     Testovacie debničky s oválnymi otvormi majú už druhú návštevu tento mesiac, a tak osádzam 937-ky a nechávam ich nejaký čas zahorovať. Ak som v minulom teste spomínal rezervy v podaní GT5 v delení pásma na stredobasy a výšky, tak tu výhybka pomohla vyriešiť daný problém. Ešte vyššia citlivosť dáva ešte menšie požiadavky na výkon koncového stupňa, a tak už v celkom malých úrovniach hlasitosti naberá podanie na objeme a sýtosti. Basy sú objemné a majú aj pomerne presné kontúry bez doznievania. Pásmo vokálov je podané dostatočne prezentne a čisto. Výškové pásmo je najlepšie nechať na úrovni 0 db, resp. ešte mierne doladiť v nastavení korekcií.

Záver
     Celkovo zhrnuté, GTO 937 sú veľmi dobrou alternatívou na ozvučenie áut, kde sa už neráta s umiestnením subwoofera. Podanie je v danej cene na veľmi dobrej úrovni a do auta prináša podstatne vyššiu kvalitu než sériové prvomontáže. Ak za málo peňazí chcete veľa muziky, v aute „svieti“ prázdne plató a v kufri nechcete voziť žiadne ďalšie ozvučnice, tak tieto JBL-ky odporúčam do pozornosti.

Galéria

Použité produkty

Pozrite si podobné články, v kategóriách:

O autohifi vieme toho naozaj veľa, každý deň prejde našou montážnou dielňou pár áut a každá je iné, jedinečné – tak ako ich majiteľ. Zo skúseností vieme urobiť pre výsledok maximum a sme hrdí na to, že sa naši klienti pravidelne vracajú. Od roku 2004 píšeme blog o našich montážach a radi napíšeme článok aj o vašom aute – privezte ho a my vás presvedčíme!

Andrej Siváček, majiteľ Audiotuning

Napíšte nám…

Otázka

10 + 4 =

Autofólie – Carwrap – Ochranné fólie

Predaj a montáž: autofólií, ochranných fólií, okenných fólií, CarWrap fólií, karbónových fólií, bezpečnostných folií, dekoračných folií a leštenie svetiel.

U nás získate skvelý vzhľad aj zvuk. Nebojíme sa zložitosti, sme profesionáli a kvalita je pre nás základná veličina, ktorú predčí len spokojnosť zákazníka.

Z nášho blogu