Položky 0

Predstavenie multimediálnej jednotky KENWOOD DNX-7240BT

     Po rozbalení, vás upúta diaľkový ovládač s krycím rámčekom. V ľavej časti nájdete doslova obsiahle manuály vo všetkých svetových jazykoch spolu so slovenským a českým. Tu sa nachádza i ďalšie potrebné príslušenstvo (vyťahovacie kľúče, baterky do diaľkového ovládača, kovová samolepiaca podložka na GPS anténu) a množstvo potrebnej kabeláže s dostatočnou dĺžkou (zväzok káblov ukončených ISO konektorom, káble k reléovému panelu, RCA výstupy (predné, zadné, subwoofer a center), A/V vstupy a výstupy (1x AV výstup, 2x AV vstup, vstup pre cúvaciu kameru), GPS anténu a externý mikrofón). Samotný prístroj, ktorý je dostatočne chránený i na nešetrné zaobchádzanie s balením je štandardného 2DIN rozmeru dodávaný spolu s kovovým rámikom.

     Predná časť tejto jednotky je úhľadná s dostatočne veľkým dotykovým displejom a ôsmymi hardwarovými tlačidlami na spodnej lište. Najviac vás prekvapí, ak sa na prístroj pozriete zo zadnej strany. Keď to zoberieme postupne, je tu USB port na 1m dlhom kábli slúžiaci na prehrávanie multimediálnych súborov z USB kľúča, vstup pre mikrofón pre HF telefonovanie, digitálny výstup!, vstup pre FM anténu, konektor na externú GPS anténu, miniUSB port (slúži na priamy prístup do internej flash pamäte prístroja kde sú uložené Garmin mapy), port pre TV tuner (originál KENWOOD – tento tuner potom môžete ovládať priamo z dotykovej obrazovky), audio a video vstup (2x 3.5mm jack, prepínateľný medzi klasickým AV a pripojeným iPod), 15A poistka, špeciálny konektor do ktorého dáte káble z príslušenstva kde na druhom konci je ISO konektor, kábel parkovacieho senzora, rezervný kábel senzora, kábel k diaľkovému ovládaču na volante, kábel stlmenia (TEL. MUTE), kábel ovládania napájania/motorovej antény, konektor pre reléový panel, „audio“ konektor pre káblový zväzok audio rca konektorov (pribalený), „A/V“ konektor pre káblový zväzok A/V vstupov a výstupov (pribalený). Názorne ilustrovaný manuál vám zjednoduší montáž do vozidla, že i laik to zvládne.

SOFTWARE
      Keď ste už niekedy mali česť sa zoznámiť s predchádzajúcou modelovou radou, či už DNX-7200, alebo DNX-x220(BT), alebo i DNX-5240(BT) zabudnite na túto skúsenosť. Firma KENWOOD totiž prepracovala komplet jadro systému (ktoré je mimochodom postavené na Linuxe,) kde už i navigačná časť od Garmin je viac integrovaná do prostredia, a celé GUI svižnejšie, graficky uhľadenejšie a ešte viac intuitívnejšie. Pri prvom zapnutí, automaticky nabehne základné nastavenie prístroja, kde po jeho ukončení sa zjaví už základné menu prístroja.

Úvodná obrazovka - DNX-7240BT Úvodná obrazovka - DNX-7240BT Top Menu - DNX-7240BT
Obrazovka pri prvom naštartovaní Nastavenie jazyka – Slovenčina pre navigačnú časť Top Menu

     Účelom tohto článku nie je kompletné vymenovanie menu a funkcií prístroja s popisom, ktoré obsahujú aj najzákladnejšie autorádia tejto firmy, ale vymenujeme a popíšeme Vám špeciality ktoré robia tento prístroj výnimočným. Po úspešnom základnom nastavení a prvotnom bádaní si určite všimnete že podsvietenie tlačidiel a samotné pozadie sa vám čochvíľa mení. Toto je jedna z vlastností prístroja, ktoré vám dovolí si priamo prispôsobiť zariadenie interiéru vozidla. V menu nastavenia je predvolených 10 základných farieb + 3 užívateľské, ktoré si môžete sami nastaviť kombináciou RGB (Red –Červená, Green – Zelená, Blue – Modrá) farieb. Každá farba ponúka celkovo 32 odtieňov, z čoho nám vychádza 32768 možných kombinácií(!) podsvietenia tlačidiel a samotnej obrazovky.
 

Farby - DNX-7240BT Farby - DNX-7240BT Farby - DNX-7240BT
Sky Blue podsvietenie Žlté podsvietenie Modré podsvietenie
Farby - DNX-7240BT Farby - DNX-7240BT  
Zelené podsvietenie 32768 možných kombinácií  

     Keď sme už pri nastavovaní obrazovky, môžete si užívateľský nastaviť jas, kontrast, čiernu farbu a stlmenie (automaticky synchronizované s automobilom, synchronizované s navigáciou, zapnuté a vypnuté), nahrať si vlastné pozadie na pracovnú plochu (tak ako poznáte z počítačov), ale i výber zo siedmich možností nastavenia sklonu displeja pri zapnutí. Je to hlavne vhodné ak máte neštandardne umiestenú pozíciu na montáž zariadenia alebo na elimináciu odrazov slnka.

Pozadie - DNX-7240BT Sklon - DNX-7240BT Screen Adjust - DNX-7240BT
Vlastné pozadie obrazovky Sklon dotykovej obrazovky Nastavenie kontrastu, jasu a čiernej farby,…

     Nastavenie audio sekcie je jednou z najsilnejších zbraní tohto multimédia. Pri multimediálnej montáži, určite oceníte funkciu DUAL ZONE. O čo ide? Ako šofér môžete z predných reproduktorov počúvať FM rádio v kombinácií s hlasovými povelmi z navigácie, pričom ratolesti vzadu na obrazovkách môžu sledovať DVD rozprávku (vloženej vo vašej jednotke) spolu so zvukom ktorý ide buď priamo do zadných reproduktorov alebo ak to obrazovky dovoľujú, tak priamo do slúchadiel ktoré sú pripojené k daným obrazovkám. Samozrejmosťou je odlišné nastavenie hlasitosti pre prednú a zadnú časť. A aby toho nebolo málo, navigačné povely môžu smerovať do reproduktoru ktorý si sám predvolíte, pri čom je vami prednastavená hlasitosť povelov spolu so stíšením zvuku (presne ako pri pevných hands free sadách).Väčšina platí i pre HF telefonovanie.

Dual Zone - DNX-7240BT Navigation Setup - DNX-7240BT Hands free setup - DNX-7240BT
Dual Zone Hlasové povely z predného pravého reproduktora Hands free z predného pravého reproduktora

     Podrobnejšie nastavenie, akými sú korekcie zvuku pomocou ekvalizéra, posun zvuku, frekvenčné pásma, nastavenie rozmeru reproduktoru prenecháme radšej audiofilsky založeným užívateľom. Aby ste získali aspoň približnú predstavu prinášame zopár obrazoviek z bohatých možností podrobného nastavenia.

BOHATÉ MOŽNOSTI NASTAVENIA AUDIA
Audio Control - DNX-7240BT Graphic Equalizer - DNX-7240BT Space Enhancer - DNX-7240BT
Position - DNX-7240BT Position DTA - DNX-7240BT Audio Setup - DNX-7240BT
Speaker Select - DNX-7240BT Xover Car Type - Wagon - DNX-7240BT
Car Type - Sedan - DNX-7240BT Car Type - Adjust - DNX-7240BT  

Ostatné vychytávky
– Hodiny si môžete nastaviť manuálne,  synchronizáciou pomocou GPS alebo RDS signálu
– Ochrana zariadenia PIN kódom
– A2DP – Ak Váš mobilný telefón podporuje túto funkciu, môžete priamo z telefónu streamovať skladby priamo do jednotky
– Prednastavenie DVD Videa – predvolený jazyk menu, tituliek a audia, formát zobrazenia (16:9, 4:3LB, 4:3PS), rodičovská kontrola
– Plná podpora iPod, iPhone – zatiaľ čo pripojený iPod je pripojený v odkladacej priehradke a nabíja sa, môžete Váš prenosný prehrávač ovládať priamo z dotykovej obrazovky. Samozrejmosťou je podpora i prehrávanie uloženého videa.

NAVIGÁCIA
     Táto časť prešla najväčšími zmenami oproti predchádzajúcim modelom. Ak ste držali niekedy prenosnú navigáciu značky Garmin (z tých novších modelov), tak ovládanie, nastavenie a celková práca je úplne jednoduchá a hlavne lokalizovaná! (samozrejmosťou je české i slovenské prostredie i navigačné hlasy). Úvodná obrazovka je charakteristická pre túto značku. Dve veľké ikonky „Kam viesť?“ a „Zobraziť mapu“ a dve menšie „Nastavenia“ a „Nástroje“. Výnimkou je spodný stavový riadok, kde sa vám zobrazuje, čo je aktuálne prehrávané (mp3, DVD, FM,…) s tlačidlom „MENU“ pre návrat na hlavnú obrazovku KENWOOD jednotky. Ešte sa pristavím pri zobrazovaní a ovládaní. Grafika je hladká, jasná a príjemna. Žiadne „hranaté“ obrázky ani font písma. Ikonky sa snažili robiť v 3D prevedení, čo ešte viac pôsobí dojmom exkluzívnosti. V nočnom zobrazení je pozadie čiernej farby a v dennom režime zas biele. Práve v dennom zobrazení je vidieť aj tieňovanie jednotlivých ikoniek. Čo vás určite upúta, sú grafické efekty rolovania jednotlivých položiek menu. Ak idete hlbšie do menu, nová obrazovka sa naroluje z pravej strany a zas keď idete späť tak sa odroluje do pravej strany. Ak je dlhšia strana, tak smerom hore a dole rolujete plynulo a to nemusíte robiť len zobrazenými šípkami vpravo dole, ale i tak, že podržíte prst na obrazovke a posúvate s ním smerom hore. Je to vhodné hlavne pri hľadaní bodov záujmu, alebo vyhľadávaní adresy ak ste zadali málo začiatočných písmen.

Úvodná obrazovka - DNX-7240BT Denný režim - DNX-7240BT Kam viest? - DNX-7240BT
Nočný režim Denný režim Kam viesť?

     Samotné navigovanie je vynikajúce. Oceníte najmä veľký 7“ displej, ktorý si môžete nastaviť v troch predvolených režimoch. Vlastne štyroch. Posledný režim je tzv. PiP (Picture In Picture).  V tomto režime je obrazovka vertikálne predelená na dve časti, kde vľavo máte samotnú mapu a vpravo v spodnej časti informáciu o rýchlosti a čase príchodu a nad tým je obraz z DVD alebo iného obrazu (DivX, MPEG, JPG). Tu môžete mať samozrejme i obraz z cúvacej kamery, ktorá je dostupná ako voliteľné príslušenstvo. Táto funkcia je trochu diskutabilná, keďže šofér potrebuje hlavne vidieť zobrazenie situácie pred sebou a pre spolujazdca je tento obraz malý na sledovanie filmu, ale na druhej strane poteší…. Čo ale určite oceníte, je bublina v ľavom hornom rohu displeja, v ktorej sa zobrazuje ikona s tvarom a smerom najbližšieho manévru spolu s informáciou o vzdialenosti k nemu.  Takisto štyri informačné údaje si môžete konfigurovať s informáciami ktoré potrebujete (Vzdialenosť k cieľovému miestu, Odhadovaný čas do cieľa, Odhadovaný čas príjazdu, Smer jazdy, Výška, Denný čas). Posledná štvrtá – Rýchlosť nie je konfigurovateľná a kliknutím na ňu sa dostanete k štatistikám.

Picture in Picture - DNX-7240BT Vsetky info - DNX-7240BT Minimum info - DNX-7240BT
PiP (Obraz v obraze) Maximum informácií Minimum informácií

     Všetky vlastnosti a možnosti tejto navigácie nebudeme opisovať. Testov a recenzií na navigácie značky Garmin nájdete určite mnoho a v základe sa ničím nelíši od tejto navigácie. Na záver by som spomenul dve vlastnosti. Prvou je množstvo informácií o bodoch záujmu, pri väčšine z nich je k dispozícii telefónne číslo, a napríklad pri reštauráciách sú dokonca uvedené podávané typy jedál. Podobné množstvo informácií je možné zadefinovať pri vlastných POI, poprípade zeditovať už existujúce. Druho novinkou oproti predchádzajúcim verziám DNX-xxxx je zmena navigačnej šípky. Na výber máte z ôsmich prednahratých modelov, ktoré si môžete i svojvoľne dohrať.

Picture in Picture - DNX-7240BT POI na mape - DNX-7240BT Podrobnosti o POI - DNX-7240BT
Kam viesť? – POI Zobrazenie POI na mape
(denný režim)
Podrobnosti POI
(denný režim)

MAPY
     Mapy Garmin City Navigator Europe NT 2009 sú v základe dodávané na 4GB internej flash pamäti. Práve touto voľbou je jednotka Kenwood vhodnou oproti konkurencii. Nemusíte sa

City Navigator Europe NT 2009 - DNX-7240BT
City Navigator Europe NT 2009

spoliehať kedy vydá firma nové mapy, ale môžete si ich sami zakúpiť priamo od Garmin-u. Takže tu odpadá povera, že mapy v multimediálnych zabudovaných navigáciách sú neaktuálne, nedostupné a ne…. Tým, že mapy sú nahrané na internej flash pamäti (pristupovať na pamäť sa dá pomocou zadného miniUSB konektora či už v móde Garmin alebo ako klasický flash disk), odpadá tým i otravné vkladanie navigačného DVD pred každým plánovaním trasy ako môžete poznať z originálnych zabudovaných navigácií alebo iných značiek. Takže vždy máte voľnú DVD mechaniku. O podrobnostiach a kvalitách máp sa tiež nebudeme rozpisovať, keďže ako sme vyššie spomenuli je to zhodné s prenosnými navigáciami Garmin.

PRIPOJITEĽNOSŤ
WD - externý HDD     Najzaujímavejšou informáciou pre každého bude určite veľkosť pripojiteľného HDD k USB káblu. Predovšetkým odporúčame použiť klasické USB kľúče ľubovoľnej kapacity, alebo SSD disky, ktoré majú len jednu partíciu a sú naformátované na FAT32 (NTFS zariadenie nerozpozná). No, dajú sa pripojiť I 2.5” pevné prenosné disky, ktoré majú maximálny odber 500mA. Takto sme otestovali dva HDD, a to Verbatim  400GB a WD 320GB. S oboma diskami si jednotka poradila bez problémov a prehrávala z nich všetko čo sme podstrčili: mp3, wma, aac, mpeg1, mpeg2 i divx. Týmto spôsobom môžete zabudnúť na všetky CD/DVD média, kúpiť si dostatočne veľký HDD, nahrať vaše multimediálne súbory a zabudovať do auta. Minimálne pol roka nemusíte daný disk ani brať so sebou, na nahranie nových skladieb a videí.

     Ako na začiatku článku sme vymenovali množstvo konektorov nachádzajúce sa na zadnej strane šasi, tak keď máte malé ratolesti, odporúčame dokúpiť druhý monitor. Nezávisle zobrazovanie je samozrejmosťou. Investíciou do budúcnosti je možnosť pripojenia TV tunera, či už digitálneho alebo analógového, ktorý sa plne integruje do vášho prístroja. Pre väčší komfort je možnosť dokúpenia cúvacej kamery.

     Ešte nám ostávajú dve bežné pripojenia. Prvým je bluetooth konektivita. Okrem handsfree telefonovania, je umožnené využívať A2DP, ak to váš mobilný telefón podporuje. Kompatibilita vašich mobilných telefónov je zaručená, keďže firma vsadila v tomto riešení na svetoznámu značku Parrot s možnosťou upgradovania a rozširovania kompatibility telefónov.

     Druhou možnosťou pripojenia je, keď vlastníte niektorý model iPod alebo iPhone. Pomocou voliteľného kábla, si pripojíte toto zariadenie, odložíte do odkladacej priehradky a znova váš iPod ovládate priamo z dotykového displeja KENWOOD, pričom sa váš prehrávač nabíja. Mimo prehrávania audio skladieb, je možné prehrávať i video v celo obrázkovom režime, alebo v mini okne v režime navigácie.

ZACHOVANIE OVLÁDANIA NA VOLANTE
     Ste teda nespokojný s pôvodnou originálnou navigáciou alebo ste sa rozhodli pre toto riešenie ale brzdí vás jedna závažná vec. Mate originálne ovládanie jednotky na volante (popr. Zobrazovanie medzi budíkmi), zvykli ste si na to a nechcete o tento komfort prísť? I tu na Vás mysleli. Pomocou redukcie je možné zachovať toto ovládanie a v niektorých prípadoch i zobrazovanie na zabudovanom displeji. Pozrite si stránku, pre ktoré všetky automobily KENWOOD ponúka riešenie.

CENA
     Cena tohto zariadenia je stanovená na 1.499€. Áno, nie je to málo (I keď v cene máte trojročnú záruku a poistenie proti krádeži na 1 rok), ale počítajte so mnou. Autorádio s DVD a Bluetooth vyjde cca na 420€. K tomu si prirátajte monitor, ktorý je približne v cene 200€. K tomu si pripočítajte prenosnú navigáciu, napr. Garmin nüvi 5000 s 5.2” displejom (Kenwood má 7”) v cene 479€. A to sme už na cene 1.100€. To nevravím, že keď mate vymenované riešenie, tak displej pripojený k autorádiu s DVD, väčšinou ovládate iba priamo z autorádia (displej slúži iba na zobrazovanie), komplikovanejšia montáž a množstvo káblov pri prenosnej navigácií a danej montáži.

ZÁVER
     Vynikajúce zariadenie, ktoré na trhu nemá konkurenciu. Bezproblémová aktualizácia mapových podkladov, veľké možnosti pripojenia a integrácie do automobilu, skvelý design. Ak máte nejaké otázky, napíšte nám na admin@autoradia.sk.

OBRÁZKOVÁ GALÉRIA

DNX-7240BT DNX-7240BT DNX-7240BT
DNX-7240BT DNX-7240BT DNX-7240BT
DNX-7240BT DNX-7240BT DNX-7240BT
DNX-7240BT DNX-7240BT DNX-7240BT
DNX-7240BT DNX-7240BT DNX-7240BT
DNX-7240BT DNX-7240BT DNX-7240BT
DNX-7240BT DNX-7240BT DNX-7240BT
DNX-7240BT DNX-7240BT DNX-7240BT
DNX-7240BT DNX-7240BT DNX-7240BT
DNX-7240BT DNX-7240BT  
Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT
Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT
Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT 
Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT
Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT
Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT
Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT
Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT
Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT
Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT
Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT
Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT
Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT
Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT Garmin v DNX-7240BT

Garmin v DNX-7240BT

 

 

Zdroj:www.kenwood-electronics.sk

 

Galéria

Použité produkty

Pozrite si podobné články, v kategóriách:

O autohifi vieme toho naozaj veľa, každý deň prejde našou montážnou dielňou pár áut a každá je iné, jedinečné – tak ako ich majiteľ. Zo skúseností vieme urobiť pre výsledok maximum a sme hrdí na to, že sa naši klienti pravidelne vracajú. Od roku 2004 píšeme blog o našich montážach a radi napíšeme článok aj o vašom aute – privezte ho a my vás presvedčíme!

Andrej Siváček, majiteľ Audiotuning

Napíšte nám…

Otázka

15 + 4 =

Autofólie - Carwrap - Ochranné fólie

Predaj a montáž: autofólií, ochranných fólií, okenných fólií, CarWrap fólií, karbónových fólií, bezpečnostných folií, dekoračných folií a leštenie svetiel.

U nás získate skvelý vzhľad aj zvuk. Nebojíme sa zložitosti, sme profesionáli a kvalita je pre nás základná veličina, ktorú predčí len spokojnosť zákazníka.

Z nášho blogu