Položky 0

Subwooofer JBL GT5-1204BR

Veľká škatuľa dávala tušiť, že sa na rozmeroch subwoofra nešetrilo, i keď sa po rozbalení ukázalo, že až taký masívny nebol. Rozmerovo by som ho zaradil k väčšiemu štandardu v triede. Obhliadka odhalila hneď z úvodu niekoľko pozitívnych faktov. Pekne zaoblené rohy boli rovnako pekne očalúnené čiernou látkou, pričom membránu chránila dvojica masívnych „V-éčiek“. Záves meniča je dosť široký, aby umožnil pomerne veľkú výchylku a zároveň je aj dostatočne tuhý na reprodukciu vyšších výkonov. Postrehol som aj nejaké nedostatky. Tým prvým je materiál ozvučnice, ktorý aj napriek tomu, že ide o MDF-ku, je pomerne tenký. Vnútorný priestor taktiež nie je vytlmený. V tejto cenovej triede však nejde o nič prekvapujúce či šokujúce. Skôr je to bežná prax. Pomoc je však jednoduchá. Kto chce doladiť detaily na ozvučnici, nečaká ho nič náročné. Nie je totiž nič ľahšie a lacnejšie, ako ponalepovať vnútorné tlmenie a pridať tlmiacu hmotu. A keď už budete mať menič vonku, tak môžete rovno vymeniť nástrčné konektory za cín. Po takomto tuningu sa bude menič a zároveň aj podanie iste „cítiť“ ešte lepšie. Samotný menič má plechový lisovaný kôš a veľký magnet pozostávajúci z dvoch masívnych feritových kotúčov. Subwoofer je pasívny, takže na vonkajšej strane debničky sú len dva terminály na priskrutkovanie prívodných vodičov. Manuál hovorí o citlivosti 92 dB, frekvenčnom rozsahu 45 Hz – 150 Hz a o výkone, resp. príkone do 4 ohmov 275 wattov trvalých, alebo 1100 wattov v špičke. A to už nie sú nijaké malé výkony, takže zodpovedné výkonové napájanie bude nutnosťou. Najlepšie poriadny koncový stupeň, a to hneď aj s kapacitorom na strane napájania. Potom sa JBL GT5-1204BR predvedie v plnej zbroji tak, ako ho výrobca navrhol.

Zvukové podanie
     Keďže v aute nedisponujem kilowattmi, nechávam tento subwoofer prevetrať domácim koncovým stupňom s parametrami 2 x 400 trvalých W. Stačí mi však len jeden kanál zapojený na subwoofrový výstup domáceho kina, aby som svoje predpoklady zvuku potvrdil. Menič sa nechá „rozmaznávať“ statočnými porciami výkonu, pretože – ako som už spomenul – membrána je uchytená v tuhom závese. A na to treba skutočne niekoľko 100-wattový koncový stupeň. Na nejakých 2 x 65 W do mostíka rovno zabudnite, pretože výsledkom bude len chabý a impotentný bas. Kontúrny a objemný bas si žiada riadne zakúriť pod kotol, ale potom nastáva riadny basový festival. Izba je zrazu „malá“ a basová gitara povymetá všetky rezonujúce poličky a veci na nich. Pri dôslednom nastavení je možné do siahnuť veľmi uhladený, no zároveň aj razantný zvuk najnižšieho spektra. Ak preferujete tanečné vypaľovačky, ani tu vás JBL-ko nenechá v štichu, pretože dokáže zahrať veľmi hlasno bez straty kontroly nad podaním. No v tejto verzii už budú vyššie spomenuté tuningové úpravy povinné. Každopádne, nech si to zoberiem z ktorejkoľvek strany, pri dodržaní mojich rád sa vám tento subwoofer odmení veľmi presným a mimoriadne dynamickým basovým podaním. To sa dosiahlo hlavne vďaka kvalitnému a výkonnému meniču, čo v tejto cenovej kategórii nebýva vôbec pravidlom. Ak sa nebojíte vlastnými silami doladiť konštrukciu ozvučnice, tak máte možnosť za veľmi prístupné peniaze dosiahnuť zvuk, za aký iní platia viac.

Zdroj: ATmagazín (Dušan Demovič)

Galéria

Použité produkty

Pozrite si podobné články, v kategóriách:

O autohifi vieme toho naozaj veľa, každý deň prejde našou montážnou dielňou pár áut a každá je iné, jedinečné – tak ako ich majiteľ. Zo skúseností vieme urobiť pre výsledok maximum a sme hrdí na to, že sa naši klienti pravidelne vracajú. Od roku 2004 píšeme blog o našich montážach a radi napíšeme článok aj o vašom aute – privezte ho a my vás presvedčíme!

Andrej Siváček, majiteľ Audiotuning

Napíšte nám…

Otázka

4 + 5 =

Autofólie – Carwrap – Ochranné fólie

Predaj a montáž: autofólií, ochranných fólií, okenných fólií, CarWrap fólií, karbónových fólií, bezpečnostných folií, dekoračných folií a leštenie svetiel.

U nás získate skvelý vzhľad aj zvuk. Nebojíme sa zložitosti, sme profesionáli a kvalita je pre nás základná veličina, ktorú predčí len spokojnosť zákazníka.

Z nášho blogu