Položky 0
2011/06/mm1.jpg

Teória: 2-Din – 2x merať

 

Zdvojenou šachtou pre autorádio sú vybavené už aj mnohé malé automobily, takže „veľké“ autorádio sa z ergonomických alebo estetických hľadísk môže presadiť na širšom poli. Na úvod treba upozorniť, že prístroje z aktuálnej ponuky nemajú odnímateľný predný panel, preto je ich zabezpečenie pred krádežou (iba bezpečnostným kódom) horšie ako pri bežných prístrojoch. Na druhej strane treba súčasne povedať, že pre relatívne malé rozšírenie a zníženú univerzálnosť na čiernom trhu kradnutých autorádií je o tieto prístroje iba minimálny záujem.

Dvojnásobná veľkosť oproti normalizovanému formátu DIN prináša v skrinke, s rozmermi približne 18 x 10 x 15 cm, pochopiteľne oveľa viac miesta na elektronické obvody a dnes už môžeme vidieť niekoľko spôsobov ako výrobcovia tento dodatočný priestor využívajú.

 

Medzi prístroje, ktoré poskytujú rovnaký rozsah funkcií ako bežné aktuálne autorádio, patria napríklad Alpine CDE-W203Ri, Clarion DUZ388RMP, JVC KV-XG701 a Kenwood DPX303 alebo DPX503U. Sú to moderné autorádia s CD-prehrávačom a všetkými bežnými funkciami, pripravené aj pre spoluprácu s dnes už nevyhnutnými externými zdrojmi signálu ako sú prehrávače USB alebo externé pevné disky. Niektoré prístroje umožňujú priame ovládanie prehrávača iPod, aj nabíjanie jeho batérie, vrátane prehrávača v telefóne iPhone. Väčšina prístrojov je vybavená, okrem vstupu USB, aj externým vstupom 3,5 mm priamo na prednom paneli. Väčšie rozmery predného panelu umožňujú použiť ergonomicky optimálny hlavný otočný ovládač a jednotlivé funkčné tlačidlá na prednej ploche rozmiestniť prehľadnejšie. Niektoré prístroje (napr. Alpine) majú už priamo na prednom paneli tlačidlo na ovládanie (prijatie a ukončenie hovoru) mobilného telefónu pripojeného cez externý modul Bluetooth. Veľký displej autorádia 2-DIN má spravidla nastaviteľné farby osvetlenia, takže sa dá optimálne zladiť s dizajnom prístrojového panelu.

 

Autorádio JVC KV-XG701 je výnimočné schopnosťou pripojiť a ovládať externý tuner digitálneho rozhlasového vysielania DAB (JVC KTDB1000), ktorý je aj pomerne cenovo prístupný a v zahraničí sa predáva aj spolu s autorádiom ako zvýhodnený komplet. Príjem DAB však zatiaľ možno využiť iba v západnej Európe.

 

Svojim dizajnom sa vymyká Clarion DUB-278RMP. Drážkovaný predný panel a štyri biele základné plastové ovládacie prvky na pohľad pôsobia lacno, no autorádio má iba o málo menej funkcií ako dokonalejší model DUZ388RMP. Pomocné ovládacie prvky, vrátane tlačidiel predvolieb, sú skryté pod klapkou v spodnej časti prístroja. Netradičný dizajn sa môže hodiť do niektorých strohých automobilových interiérov, kde by klasický vzhľad pôsobil príliš technicky.

 

Jedným z prvkov, ktorý sa dá ideálne „upratať“ do zväčšenej skrinky autorádia, je modul Bluetooth. Sú nim vybavené autorádiá Pioneer FHP80BT a nový Blaupunkt New Jersey MP68. Tieto prístroje majú priamo na prednom paneli tlačidlá na prijatie/ukončenie telefonického hovoru a táto funkcia sa dá prostredníctvom adaptéra vyviesť aj do multifunkčného volantu – ak je pri príslušnom type automobilu vybavený tlačidlom telefónu. Modul Bluetooth okrem telefonovania v obidvoch prípadoch „ovláda“ aj protokol A2DP, umožňujúci aj bezdrôtový prenos (audiostreaming) hudobného signálu z telefónu alebo externého prehrávača.

 

Blaupunkt poskytuje automobilovým „telefonistom“ maximálny komfort obsluhy, pretože má na prednom paneli aj alfanumerickú klávesnicu na vytočenie čísla a rýchly prístup do telefónnemu zoznamu Easy Dial. Priamo do autorádia sa dá uložiť 10 telefonických kontaktov, ďalších 500 spravuje autorádio v telefónnom zozname mobilného telefónu. Optimálnu zrozumiteľnosť zabezpečuje štandardne dodávaný externý mikrofón. Aj po estetickej stránke má telefonický Blaupunkt čo ponúknuť – predný panel je vyhotovený v ušľachtilom čiernom klavírovom laku, funkcia VarioColour umožňuje zvoliť 4096 rozličných farebných odtieňov osvetlenia displeja.

 

Veľkorysý priestor poskytovaný dvojnásobným formátom asi najzmysluplnejšie využíva Clarion WXZ468RMP. Toto autorádio s originálnym technickým retro-dizajnom predného panelu z brúseného hliníka obsahuje CD-menič na 6 diskov.

 

Hoci sa CD-menič v dnešnej dobe komprimovaných digitálnych záznamových formátov začína považovať za anachronizmus, WXZ468RMP sa nebráni ani novotám. Môže prehrávať disky so záznamom MP3 a WMA, čím sa množstvo disponibilných skladieb závratne multiplikuje. Okrem toho sa pomocou dátovej zbernice Clarion CeNET dá k prístroju pripojiť ďalší externý CD-menič alebo adaptér (Clarion EA1251E) na ovládanie prehrávača iPod. CeNET umožňuje z jukeboxu Clarion ovládať aj televízny tuner (napr. analógový TTX752) a obraz privádzať na osobitný monitor v kabíne. Aj rozsah korekcií a úpravy signálu sú nadpriemerné – k dispozícii je integrovaný 23-pásmový spektrálny analyzátor, 9-pásmový grafický ekvalizér, elektronické výhybky pre externé zosilňovače a časovú korekciu signálu pre jednotlivé kanály.

 

Zväčšenú plochu predného panelu originálnym spôsobom využíva aj autorádio Eclipse AVN2227P (výrobca Fujitsu Ten). Autorádio s CD-prehrávačom má odnímateľný displej, ktorým je vlastne modifikovaný mobilný navigačný systém TomTom. Nasadený displej sa využíva aj pre funkcie autorádia. Po vybratí navigačného systému autorádio funguje ďalej a dá sa ovládať pomocou pevných tlačidiel a kruhového ovládača, základné údaje pre CD a tuner sa zobrazujú na druhom, malom displeji. Mobilný navigačný systém sa dá používať aj mimo vozidla, pri navigácii s nasadeným displejom sa hlasové povely prenášajú priamo do reproduktorov vo vozidle. Okrem toho má autorádio Eclipse AVN2227P zabudovaný modul Bluetooth, umožňuje priamo pripojiť iPod a nechýba ani rozhranie USB na prednom paneli.

Galéria

Použité produkty

Pozrite si podobné články, v kategóriách:

O autohifi vieme toho naozaj veľa, každý deň prejde našou montážnou dielňou pár áut a každá je iné, jedinečné – tak ako ich majiteľ. Zo skúseností vieme urobiť pre výsledok maximum a sme hrdí na to, že sa naši klienti pravidelne vracajú. Od roku 2004 píšeme blog o našich montážach a radi napíšeme článok aj o vašom aute – privezte ho a my vás presvedčíme!

Andrej Siváček, majiteľ Audiotuning

Napíšte nám…

Otázka

14 + 3 =

Autofólie – Carwrap – Ochranné fólie

Predaj a montáž: autofólií, ochranných fólií, okenných fólií, CarWrap fólií, karbónových fólií, bezpečnostných folií, dekoračných folií a leštenie svetiel.

U nás získate skvelý vzhľad aj zvuk. Nebojíme sa zložitosti, sme profesionáli a kvalita je pre nás základná veličina, ktorú predčí len spokojnosť zákazníka.

Z nášho blogu