Položky 0

Test reproduktorových komponentových setov

Už len z toho dôvodu sa vždy rád zapojím do priameho zvukového porovnávania elektroniky, konkrétne reproduktorov. Papierovo to môže byť nadupaný kúsok, čo však v prípade, keď ho zvukovo zloží o polovicu lacnejší no name. Alebo naopak, masívna reklama a veľkorysé technické parametre sa potvrdia v celej šírke a produkt je vo svojej triede jednoznačným kráľom. Všeličo sa môže stať, a tak treba byť pri výbere naozaj obozretný. Výrobcovia neváhajú použiť rôzne finty a fintičky a bez akýchkoľvek škrupúľ bojujú o priazeň zákazníka. Niekedy seriózne, niekedy o trošičku menej. V každom prípade sme sa už dostali do cenovej skupiny, kde začína úsvit dôkladnejších a prepracovanejších technických riešení. Dizajnovo je to ten istý prípad. Niektoré kúsky poskočili na veľmi dobrú úroveň a sú porovnateľné so špičkou medzi meničmi. Výnimkou nie sú ani špeciálne materiály či povrchová úprava. Spletaná sklo-textilná membrána, titán či tmavý hliníkový elox majú v úmysle posunúť výrobok vyššie nad ostatné. No najdôležitejším aj tak bude – a stále je – výsledný zvuk. Inak povedané, koľko decibelov, wattov a iných nemerateľných veličín dokážu tieto konvertory elektrickej veličiny na zvuk ponúknuť svojmu budúcemu majiteľovi a v čom sú jednotlivé kúsky dobré. Testovanie prebehlo v domácich podmienkach blížiacich sa k ideálu. Mierne zatlmená miestnosť, kvalitný zdroj signálu a klasické ozvučnice z MDF v približnom objeme ako štandardné dvere automobilu. Respektíve, ak by sa k takýmto reproduktorom navrhovali regálové ozvučnice, optimálny výsledok by nebol ďaleko od tohto. Berte teda tieto stránky ako malý návod, ako uspieť pri výbere 16 – 16,5 cm reproduktorov, čo je témou dnešného testovania strednej triedy. Meniče zastúpené v tomto teste nie sú ani najlacnejšie, ale na druhej strane majú od top ponuky stále veľmi ďaleko.

HERTZ DSK165
     Čierne matný lisovaný kôš je vyrobený z plechu lisovaním a je bez výstuží. Magnet je prekrytý jasne oranžovou gumenou krytkou a v strede má odvetranie priestoru pod kopulkou (aj keď v tomto prípade ide tvarovo skôr o ihlan). Papierová lisovaná membrána je impregnovaná sivým metalizovaným náterom. Záves je ako u jediného meniča v teste zhotovený z hustého molitanu a otáznou bude jeho životnosť. Malý výškový menič je osadený neodýmiovým magnetom a membrána je vyrobená z plastu s obchodným názvom Mylar. Výhybka je riešená ako malý filter zaradený do cesty vysokým kmitočtom a k stredobasu samostatne, navyše v malom nerozoberateľnom obale. Obsah a jej zloženie tak zostáva otázkou.
Zvukové podanie
     Testovanie tohto setu takisto neprinieslo nič prevratné medzi konkurentov. Dobrý zvukový základ či prijateľná dynamika dokázali v rámci levelu bez problémov ozvučiť miestnosť. Ešte menšie problémy bude mať v aute, kde je priestor menší a o to členitejší. Pri počúvaní, a hlavne porovnávaní s top ponukou, bol badateľný veľmi nepatrný odklon od optimálneho zvuku a o niečo slabšie prekreslenie detailov. Avšak nič tragické. Repráky hrajú dobre, len tá konkurencia je tak mizerne dobrá…

JBL GTO 6507c
     Koncern Harman poslal do testu zástupcu od JBL, a to konkrétne typ GTO6507C. Plechovaný lisovaný kôš je na okrajoch   otvorov vystužený profilovaním plechu. Nekrytý magnet je svojimi rozmermi niekde v strede testovanej skupiny. Tuhý gumený záves nesie hladkú polypropylénovú membránu s veľmi jemnými metalizovanými priečnymi pruhmi. Či ide o výstuž, alebo len o efekt, nikto nevie. Manuál o presnom zložení materiálu mlčí. Stredová kopula je odvetraná otvorom na zadnej strane štandardne veľkého magnetu. Menič pre výškové pásmo je opäť trochu v ilegalite, pretože informácií je veľmi málo. Ale kopulka bude pravdepodobne z pokovaného plastu alebo celá kovová. Na malom magnete sa nešetrilo, pretože výškový menič, aj napriek tomu, že je malý, má dosť vysokú hmotnosť. Päťkomponentová výhybka má aj prepínač citlivosti na výškač, no prekvapujúco nie na útlm, ale na zdvihnutie o +3 dB. V balení je opäť všetko, čo budeme potrebovať na inštaláciu od káblikov až po mriežky, a niekoľko typov vaničiek pre výškač.
Zvukové podanie
     Tento model je podľa prvého náhľadu v predchádzajúcom odseku tak trochu v tieni tých najlepšie vybavených meničov. Rozhodne to však neplatí o výslednom zvuku, ktorý je od prvého momentu veľmi svieži a dynamický. Dobrá priestorovosť od prvej sekundy, príjemné podanie vokálov a vcelku slušný basový základ, hoci v dnešnom teste to budú stále len vyššie basy. V podaní týchto reproduktorov sa nestratí žiaden z dôležitých detailov, pretože scéna je prezentovaná dosť precízne na to, aby sa dali identifikovať aj tie doslovné zvukové chytáky z audiofilských nahrávok. Hendikepom nie je ani mierna papierová strata vo výkone na najsilnejšieho v teste, pretože výborná detailnosť a čistý zvuk poteší každého, kto sa pohybuje v normálnych hlasitostiach, a len z času na čas si dopraje „koncertný“ zážitok.

Galéria

Použité produkty

Pozrite si podobné články, v kategóriách:

O autohifi vieme toho naozaj veľa, každý deň prejde našou montážnou dielňou pár áut a každá je iné, jedinečné – tak ako ich majiteľ. Zo skúseností vieme urobiť pre výsledok maximum a sme hrdí na to, že sa naši klienti pravidelne vracajú. Od roku 2004 píšeme blog o našich montážach a radi napíšeme článok aj o vašom aute – privezte ho a my vás presvedčíme!

Andrej Siváček, majiteľ Audiotuning

Napíšte nám…

Otázka

2 + 15 =

Autofólie – Carwrap – Ochranné fólie

Predaj a montáž: autofólií, ochranných fólií, okenných fólií, CarWrap fólií, karbónových fólií, bezpečnostných folií, dekoračných folií a leštenie svetiel.

U nás získate skvelý vzhľad aj zvuk. Nebojíme sa zložitosti, sme profesionáli a kvalita je pre nás základná veličina, ktorú predčí len spokojnosť zákazníka.

Z nášho blogu