Položky 0
Sample Image

WRC od SAL

 

Tieto vlastnosti získali vďaka dutinovému rezonátoru. Úzko spojený s reproduktorom je naladený na relatívne úzke hlboké frekvenčné pásmo, čím sa zlepšuje prenos. Reproduktor je umiestnený v uzavretom priestore, odkiaľ vydáva zvuk do dutiny s vhodnými rozmermi. Z nej sa zvuk dostane cez basreflexové nátrubky do voľného priestoru. Táto konštrukcia poskytla tvorcom príležitosť vytvoriť extravagantný dizajn. Už pri prvom pohľade je jasné, že nové SAL WRC subwoofer boxy sa líšia od klasických boxov. Oslovia tých zákazníkov, ktorí chcú mať skutočnú pastvu pre uši, ale aj pre oči.

Dizajn odzrkadľuje najnovší svetový trend. Atraktívne boxy majú vnútorné bočné steny vybavené oblúkovým priehľadným akrylovým oknom a zrkadlami. Okno ohnuté do oblúka pozorne sleduje obrysy elegantného boxu a je dostatočne hrubé na to, aby nerezonoval ani pri vysokej hlasitosti. Preto je box husto zaistený skrutkami. Kôš reproduktorov a basreflexové nátrubky sú pochrómované. Polypropylénová membrána s gumovým závesom dobre oddoláva nepriaznivým poveternostným podmienkam. Základný materiál membrány je pokovaný polypropylén „vyhotovený laserovou technológiou“ (Silver Laser Injection Cone). Veľkorozmerná, oblá prachovka prispieva k pevnosti kónusu a tvar si zachová aj pri silnejšom pohybe. Už aj samotné reproduktory – otočené so svojou membránou smerom k dutine – vyžarujú silu. Robustná konštrukcia naznačuje dynamický zvuk. Okrem viditeľných predností (veľký magnet, hrubé oblé konkávne mäkké železo, veľkopriemerový chladiaci kanál so zaobleným vzduchovým otvorom, vystužený kôš a i.) sú starostlivo navrhnuté aj vnútorné, neviditeľné súčiastky. Štvorvrstvová pohyblivá zvuková cievka priaznivo ovplyvňuje vlastnosti reproduktora.

Zo štyroch typov majú tri pasívne vyhotovenie: WRC 10BP (s 1 x 250 mm reproduktorom), WRC 12BP (s 1 x 300 mm reproduktorom), WRC 102BP (s 2 x 250 mm reproduktormi). V poslednom spomenutom dvojitom subwoofre sa nachádzajú dve modré neónové trubice okolo reproduktorov. WRC 12BP/A (s 1 x 300 mm reproduktorom) má zase zabudovaný zosilňovač.

 

 

PASÍVNE SUBWOOFRE

XB-8/AHX, XB-10/AHX, XB-12/AHX

Nároční milovníci hudby vedia, že – okrem ďalších charakteristík – z hľadiska kvality zvuku dosť rozhodujúci je základný materiál membrány reproduktora. Vo svete domáceho hifi sa už oddávna vynikajúce reproduktory, vyššej kategórie vyznačujú kónusom vyrobeným z kevlaru. Kevlar je v skutočnosti tkanina, ktorého charakteristické vzorkovanie je dobre spoznateľné. Jeho malá hmotnosť umožní výrobu citlivejších reproduktorov, pričom disponuje aj nevyhnutnou pevnosťou. Tkanina zabezpečí veľmi príjemný, prirodzený zvuk. Konštrukcia už dokázala pri počúvaní hudby doma, že sa ju oplatí vyskúšať i vo vozidlách.

Skupina subwoofer túb XB/AHX od SAL obsahuje presne takéto kevlarové reproduktory. Číselné údaje v kódoch týchto výrobkov znamenajú priemer v palcoch, čiže sú dostupné v 20-25-30 centimetrových rozmeroch. Prednosťou subwoofer tuby oproti boxu je menšia potreba miesta a nižšia cena. Všetky tri typy sú vybavené clip-on káblovými konektormi, pomocou ktorých sa pripájajú na koncový zosilňovač. Mimochodom; k týmto subwoofer tubám je potrebný aj vhodný zosilňovač.

 

 

AKTÍVNE SUBWOOFRE

RX-10/A, RX-12/A, XB-10/A

Niektorí ľudia chcú zvukový systém rýchlo uviesť do prevádzky. Iní zas chcú subwoofer ozvučiť sami a jeho zabudovanie neprenechajú odborníkovi. No sú aj takí, ktorí by chceli mať v úložnom priestore subwoofer, ako aj miesto na uloženie batožiny. Aktívna subwoofer tuba XB-10/A a aktívne subwoofer boxy RX-10/A, RX-12/A od SAL spĺňajú všetky tieto požiadavky. Bez problémov ich možno používať v hocijakom osobnom či nákladnom vozidle. Mimoriadnym spôsobom uľahčujú ďalší rozvoj auto-hifi. Pri montáži nie je potrebný odborník, netreba sa trápiť s pripevnením a zapojením samostatných zariadení. Systém možno za niekoľko minút uviesť do prevádzky. V prípade potreby sa dá navyše ľahko odstrániť – ak potrebujete miesto pre vašu batožinu.

Obrovskou výhodou aktívnych subwooferov je, že celkovo obsahujú všetky komponenty potrebné na ozvučenie: subwoofer + basový reproduktor + zosilňovač + výhybka. Bohatá ponuka príslušenstiev zahŕňa v sebe všetky potrebné súčiastky a pripojovacie káble.

Mimoriadne citlivý reproduktor s priemerom 25 cm, resp. 30 cm je vybavený dvojitou zvukovou cievkou, pevným závesom z butylovej gumy a ťažkým (40 a 50 Oz) magnetom. Kónus bol vyrobený z klasickej dobre osvedčenej celulózy s podlhovastou vlákninou. V záujme predĺženia životnosti ho impregnovali a vybavili s veľkorozmernou polypropylénovou prachovkou.

Zosilňovač je vybavený nízko- i vysokoúrovňovými vstupmi. Možno ho preto pripojiť aj k autorádiám so špeciálnym výstupom pre zosilňovač, ale aj k starším či jednoduchším typom – bez ohľadu na značku a rok výroby -, ktoré majú len výstup pre reproduktory. Zosilňovač má stereo vstup: zabudovaný zlučovač avšak postúpi jeden zlúčený mono signál k regulátoru hlasitosti a aktívnej výhybke, ktorá zabezpečí, aby sa na basový reproduktor mohol dostať len sub-basové pásmo. Po predzosilnení sa signál opäť rozdvojí a osobitný koncový zosilňovač uvedie do chodu dve 4-ohmové, nezávislé zvukové cievky. Toto účelné riešenie zabezpečí väčšiu citlivosť aj v prípade menšieho výkonu. Bod lomu zabudovanej výhybky možno plynule regulovať. Basové frekvenčné pásmo 20 – 80 / 180 Hz si teda možno naladiť tak, aby zodpovedalo osobitnému vkusu a očakávaniu majiteľa vozidla. Zapínanie a vypínanie možno nezávisle od autorádia zautomatizovať.

Možností je veľa, výber závisí len na vás…

Galéria

Použité produkty

Pozrite si podobné články, v kategóriách:

O autohifi vieme toho naozaj veľa, každý deň prejde našou montážnou dielňou pár áut a každá je iné, jedinečné – tak ako ich majiteľ. Zo skúseností vieme urobiť pre výsledok maximum a sme hrdí na to, že sa naši klienti pravidelne vracajú. Od roku 2004 píšeme blog o našich montážach a radi napíšeme článok aj o vašom aute – privezte ho a my vás presvedčíme!

Andrej Siváček, majiteľ Audiotuning

Napíšte nám…

Otázka

1 + 9 =

Autofólie – Carwrap – Ochranné fólie

Predaj a montáž: autofólií, ochranných fólií, okenných fólií, CarWrap fólií, karbónových fólií, bezpečnostných folií, dekoračných folií a leštenie svetiel.

U nás získate skvelý vzhľad aj zvuk. Nebojíme sa zložitosti, sme profesionáli a kvalita je pre nás základná veličina, ktorú predčí len spokojnosť zákazníka.

Z nášho blogu