Položky 0
29939759 1050684665096643 124102236 n

ZAKLADY ZVUKOVEJ IZOLACIE AUTOMOBILU

Automobilová zvuková izolácia je široká koncepcia, a to nielen preto, že existuje množstvo typov a množstvo materiálov, ktoré môžeme použiť, ale aj preto, že existuje veľké množstvo rôznych zdrojov hluku, z ktorých každý produkuje odlišnú frekvenciu. Neexistuje tam žiadny magický materiál, ktorý by mohol efektívne zastaviť zvuky všetkých frekvencií – zvuk prechádza cez akékoľvek médium v rôznych rýchlostiach. Jediným spôsobom, ako efektívne znížiť hladinu hluku v aute, je použitie viacerých vrstiev rôznych materiálov, z ktorých každá sa zaoberá konkrétnou problematikou.

 Existuje niekoľko základných typov materiálov:

  1. Vibračné materiály

Keď sa zvuk prenáša cez pevné médium, stane sa to vibráciou. Tieto materiály sú zamerané na zníženie vibrácií rámu vozidla a musia byť aplikované priamo na vnútorné časti kovového rámu.

  1. Dynamické vibračné materiály

Vibrácie môžu byť redukované niekoľkými rôznymi spôsobmi, tradične to bolo vykonané s materiálmi na báze butylov, ktoré pridávajú hmotu a absorbujú vibrácie. Dynamické materiály pridávajú oveľa menšiu hmotnosť, ale zvyšujú tuhosť rámu. Väčšina z nich prichádza vo forme kvapalných tmelov, ktoré sa pri aplikácii na povrch spevňujú.

  1. Zvukové materiály

Tieto materiály sú zamerané na zabránenie prechodu zvukových vĺn a sú všeobecne aplikované na vibračné materiály. Tu sú dve odlišné skupiny materiálov – zvukové izolátory a tlmiče zvuku. Prvá skupina funguje tak, že blokuje a odráža zvukové vlny a tá druhá absorbuje zvukové vlny, ktoré premieňajú energiu na malé množstvo tepla.

  1. Tesnenia

Tieto materiály jednoducho zabraňujú šíreniu vzdušného hluku, používajú sa na vyplnenie akýchkoľvek priestorov, ktoré by inak tunelovali zvuk zvonku alebo z motora.

  1. Kontaktné tlmiče

Často, hlavne u starších vozidiel, počujeme počuť trochu chrastící a kvízavý zvuk prichádzajúci väčšinou z častí interiéru, ktoré sa pohybujú okolo vozidla. Kontaktné tlmiace materiály sú zamerané na odstránenie týchto zvukov.

Galéria

Použité produkty

Pozrite si podobné články, v kategóriách:

O autohifi vieme toho naozaj veľa, každý deň prejde našou montážnou dielňou pár áut a každá je iné, jedinečné – tak ako ich majiteľ. Zo skúseností vieme urobiť pre výsledok maximum a sme hrdí na to, že sa naši klienti pravidelne vracajú. Od roku 2004 píšeme blog o našich montážach a radi napíšeme článok aj o vašom aute – privezte ho a my vás presvedčíme!

Andrej Siváček, majiteľ Audiotuning

Napíšte nám…

Otázka

2 + 11 =

Autofólie - Carwrap - Ochranné fólie

Predaj a montáž: autofólií, ochranných fólií, okenných fólií, CarWrap fólií, karbónových fólií, bezpečnostných folií, dekoračných folií a leštenie svetiel.

U nás získate skvelý vzhľad aj zvuk. Nebojíme sa zložitosti, sme profesionáli a kvalita je pre nás základná veličina, ktorú predčí len spokojnosť zákazníka.

Z nášho blogu