Položky 0

JBL GTO75.4

 Reproduktorové skrutkovacie konektory sú umiestnené kaskádovito na použitie vidličiek. Druhá bočnica patrí 4 vstupným pozláteným konektorom cinch, dvom výstupným konektorom cinch (front chanels), vysoko úrovňovým vstupom pre všetky štyri kanály , prepínačom módu (MONO/STEREO) pre kanály1/2 a 3/4 a signalizačných led diód, ktoré nám slúžia na signalizovanie prevádzkových stavov “power a protect”. Ostatné nastavovacie prvky sú umiestnene pod vrchným plexisklom. Potenciometrom pre LEVEL (0,25V-6V), prepínač BASS BOOST (0-12dB) pre kanály 3/4, prepínače MODE (HP/LP/FLAT) pre kanály 1/2a 3/4. Potenciometre nastavenie frekvencii filtra (32Hz-320Hz) pre kanály 1/2 a 3/4. Keďže sme si už poobzerali zosilňovač z vonku, poďme sa pozrieť do vnútra.

Zdrojová časť: 
     Dve 30A poistky tvoria jednu z ochrán zosilňovača. Na vstupe zdroja sú 3 ks kondenzátorov 2200 M/25V, ktoré eliminujú napäťové straty na kábloch a svorkách pri prúdových špičkách. Zdroj je tvorený klasickým obvodom pre spínané zdroje TL 494. Tento obvod dokáže spínať push-pull dvojicu tranzistorov, čo znamená, že raz pracuje jedna sekcia a raz druhá. Má v sebe dva chybové zosilňovače, ktoré strážia správnu činnosť zdroja, ktorá je znásobená ďalším operačným zosilňovačom. V takýchto zariadeniach sa vyžívajú hlavne dve ochrany: jednosmerné napätie na výstupe zosilňovača a prúdové preťaženie. Samozrejmosťou je vlastný oscilátor, ktorý pracuje v rozmedzí 1-300 kHz. Pre vizuálnu kontrolu správnej činnosti zdrojov slúžia dve led diódy “power-zelená a protect-červená”. Dva výstupy tohto obvodu budia dve štvorice Q-FET tranzistorov FQP50N06 . Sú to tranzistory vyvíjané pre spínané zdroje nízkeho napätia s malým záverným časom t = 15ns, Umax = 60 V, Imax = 50 A, Pmax = 120 W. Tieto tranzistory spínajú napätie do toroidného transformátora. Na ich výstupoch získavame symetrické striedavé napätia, ktoré sú usmerňované vo dvoch dvojiciach dvoj diód radu FRD (Fast Recovery Diodes) YG225C2 a YG225N2. Tieto diódy sú vyrábané podobnou technológiou ako schottkyho diódy. Jedná sa o špeciálne veľmi rýchle diódy Umax = 200 V, Imax = 70 A, t=40ps. Vzhľadom na použitie v spínanom zdroji je rozhodujúci záverný čas t. Z týchto údajov vidíme, že sa jedná o veľmi rýchle a výkonné dvoj diódy. Po usmernení sa napätia filtrujú dvomi dvojicami filtračných kondenzátorov 4700 M/50V. Tiež sú použitie kondenzátorov do teploty prostredia 85 o C.. Po usmernení a vyfiltrovaní získavame napätie +40,50 V merané voči zemi. Na toroide je samostatné vinutie z ktorého získavame napätie +15V pre napájanie operačných zosilňovačov..

Signálová časť: 
     Signál je privedený na pozlátených konektorov cinch, ďalej do vstupných obvodov a obvodov filtrov HP, LP a BASS BOOST. V týchto obvodoch sú použité dvojité operačné zosilňovače NJM 2068. Tieto obvody používajú na vstupoch diferenčné zosilňovače. Jeho zosilenie je až 110 dB, odstup rušivých napätí má 120 dB. Vo spätnoväzobných RC obvodoch sú použité metalizované odpory a zvitkové kondenzátory Wima. Samotný koncový stupeň je triedy AB. Napäťové zosilenie zabezpečuje dvojica tranzistorov 2SC1027 a 2SA1023, ktorých Uce = 50 V, Ic = 0,2 A, Pmax = 0,25 W a h21e = 320. Nakoľko sa jedná o napäťový zosilňovací stupeň, nemusí byť výkonová strata tranzistorov Pmax veľká a ani nemusia byť umiestnené na chladiči. Po napäťovom zosilení signálu je signál ďalej vedený do výkonového (prúdového) zosilňovača. Tento je tvorený komplementárnou dvojicou tranzistorov TIP35C a TIP36C s parametrami Uce = 100 V, Ic = 25 A, Pmax = 125 W a h21e = 40. Tieto tranzistory nám zabezpečia dostatočný prúd pretekajúci reproduktorom. Samozrejme, že na tranzistoroch vzniká veľká výkonová strata, ktorá sa mení na teplo a to je treba z tranzistorov previesť na chladič. Chladiaca plocha je postačujúca .

Namerané výkony:
     Výstupný výkon je meraný pri napájacom napätí 13,8V pri frekvencii 1kHz a skreslení <0.1% pri zaťaženom len jednom kanály.

Výkon do 4ohmovej záťaže 119,16W
Výkon do 2ohmovej záťaže 141,18W
Výkon do 4ohmovej záťaže mostík 249,74W

Výrobca udáva nasledovné hodnoty pri napájacom napätí14,4V a skreslení <0,5%:

Výkon do 4ohmovej záťaže 4x104W
Výkon do 2ohmovej záťaže 4x142W
Výkon do 4ohmovej záťaže mostík 2x284W

+ Najvyšší výkon do 4 ohmovej záťaži na kanál, možnosť doinštalovania neónov priamo do zosilňovača, samostatné vinutie na napájanie operačných zosilňovačov.
– Použitie keramických kondenzátorov v obvodoch koncového stupňa, malé skrutkovacie konektory na použitie vidličiek, chýbajúci subsonický filter aspoň na zadné kanály. Pri takých výkonoch by si zaslúžil dvojitý zdroj

Galéria

Použité produkty

Pozrite si podobné články, v kategóriách:

O autohifi vieme toho naozaj veľa, každý deň prejde našou montážnou dielňou pár áut a každá je iné, jedinečné – tak ako ich majiteľ. Zo skúseností vieme urobiť pre výsledok maximum a sme hrdí na to, že sa naši klienti pravidelne vracajú. Od roku 2004 píšeme blog o našich montážach a radi napíšeme článok aj o vašom aute – privezte ho a my vás presvedčíme!

Andrej Siváček, majiteľ Audiotuning

Napíšte nám…

Otázka

4 + 12 =

Autofólie – Carwrap – Ochranné fólie

Predaj a montáž: autofólií, ochranných fólií, okenných fólií, CarWrap fólií, karbónových fólií, bezpečnostných folií, dekoračných folií a leštenie svetiel.

U nás získate skvelý vzhľad aj zvuk. Nebojíme sa zložitosti, sme profesionáli a kvalita je pre nás základná veličina, ktorú predčí len spokojnosť zákazníka.

Z nášho blogu