Položky 0

JBL BPx1100.1

Nuž a oni vymýšľajú a vyrábajú jedny z najlepších koncákov na svete, určených pre profesionálne systémy a navyše sú lídrom v presadzovaní digitálnych koncepcií pri zosilovaní signálu. JBL je druhým a posledným 2-kanálovým modelom v dnešnom teste. Zosilňovač pri 2-kanálovej prevádzke disponuje RMS výkonom 2x334W/4Ω a 2x575W/2Ω. Pravá zábava však príde až po premostení kanálov či paralelnom zapojení, kedy máme na výstupe pod kontrolou cca 1141/1022 W na 4/1 Ω. Nuž a to je popravde dostatok výkonu na temer akékoľvek použitie, ale v rámci svojej cenovej kategórie ani zďaleka nie maximum. Skelet zosilňovača je konštruovaný v rovnakom duchu ako pri lacnejšej sérii, prevedenie jednotlivých detailov je však rozdielne, má navyše menšie rozmery aj hmotnosť. To bude určite pre mnohých užívateľov predovšetkým pri dvojnásobnej cene zarážajúci fakt, avšak z inštalačného hľadiska to sú nesporne kladné vlastnosti. Chladiaci profil má výrazne hlbšie rebrovanie pre zväčšenie účinnej plochy a postranné dekoračné lišty slúžiace zároveň na samotné uchytenie, sú odliate z hliníka. Veľmi praktickým riešením je umiestnenie led diód slúžiacich na prevádzkovú kontrolu, pod plastový segment v spodnej lište. Okrem indikácie prevádzkového stavu a poruchy v podobe skratu či prehriatia je perfektným doplnkom led dióda, ktorá začína nabiehať pri limitácii či preťažovaní zosilňovača, takže ihneď vieme kedy má dosť (čo pri ňom neuvidíte často).

VÝBAVA
     Výbava zosilňovača je čo sa nastavovacích možností týka priemerná, k zosilňovaču je štandardne dodávané diaľkové ovládanie. Nastavenie vstupnej citlivosti regulujeme v rozsahu 6-0,25V, u LP filtra 32-350Hz si vieme posuvným prepínačom zvoliť jeho strmosť 12 resp. 24dB, Bass Boost 0-12dB má možnosť nastavenia frekvencie 20-100Hz. Posledným ovládacím prvkom je posuvný prepínač voľby pracovného režimu a určite by potešilo variabilné nastavenie fázy. Nechýbajú samozrejme konektory pre diaľkové ovládanie a pre vstup a výstup linkového signálu. Na pripojenie kabeláže sú použité masívne pozlátené terminály v platových krytoch, pričom pri napájaní zvládnu maximálny priemer 8mm a pri repro výstupe 6mm. Istenie zabezpečujú poistky 3x30A.

KONŠTRUKCIA
     Model BPx1100.1 má veľa spoločných znakov s modelom GTO1201.1. Na spracovanie vstupného signálu sú taktiež použité nízkošumové operačné zosilňovače s J-FET vstupom TL072. Ďalším podobným rysom je odstránenie typových označení z integrovaných obvodov, ktoré sa starajú o prevod signálu do digitálnej domény, ale budič koncových tranzistorov je už zostavený z integrovaných obvodov, čo zaručuje vyššiu stabilitu. Výstupný filter obsahuje cievky s relatívne malou indukčnosťou, čo dáva tušiť, že zosilňovač pracuje na vyššej frekvencii. Taktiež cievka s menšou indukčnosťou má aj menší odpor, čo by sa malo pozitívne odraziť na kvalite basov. Taktiež nesmieme nechať nepovšimnutú napájaciu časť, ktorá obsahuje feritové filtre na vyhladenie napájacieho napätia, čo by sa malo pozitívne odraziť aj na zvukovej kvalite. Výstupné terminály sú pozlátené a mimoriadne masívne aby sa zabránilo prechodovým stratám.

ZVUK

     Vo zvuku je cítiť brutálnu výkonovú rezervu a predovšetkým akustickú otvorenosť či rozčlenenie jednotlivých liniek. Na toto sa už nechytá ani 2800 a už teda vôbec žiadny z dnes testovaných digitálnych modelov. Bas má oproti GZ trochu menší objem reprodukovaných tiel, ponúka však razantnejší prejav a výbornú dynamiku v celom svojom rozsahu. Konečne digitál čo znie pevne a stabilne v celom rozsahu a nemá problém so separáciou zvukov od pozadia, čo je častým problémom takýchto zosilňovačov. Reprodukovaný zvuk pôsobí veľmi stabilne a kontrolovane bez dýchavičností či nalepenia jednotlivých basových tónov na seba. Zvuk kopáku má jasnú definíciu, ponúka výborný nábeh impulzu a je dobre odčlenený od ostatnej basovej linky. Pri tomto zosilňovači si na svoje prídu ako tlakári tak aj audiofilskejšie založený poslucháči.

     R. Machán: Konečne prvý digitál ktorý hrá vyrovnaný a plný bas až do suterénu. Už prvé vypočutie ho zaradilo do finálového boja o medaily spolu s DLS A6 a GZNA 2800X. Produkuje síce objemovo tenší zvuk ako GZNA 2800, ale prekreslenie a rozlíšenie sú o niečo lepšie, rovnako ako trhací efekt. V tomto ohľade je jeho jedinou konkurenciou DLS A6, ktorá má ešte lepšie prekreslenie a súčasne väčšie objemy nástrojov. Ďalšou veľkou výhodou je najvyšší výkon do 4Ω aj keď paradoxne do 1Ω má nižší výkon. Suma sumárum: najvyšší výkon do záťaže 4Ω, vysoká účinnosť, vynikajúci zvuk.

TEST – ZOSILŇOVAČ DO AUTA JBL GTO1201.1
      GTO séria predstavuje základnú modelovú radu tohoto amerického výrobcu a ich vstupnú bránu do sveta autohifi. Zosilňovače prebrali oproti minulosti podarenú dizajnovú koncepciu vrcholných modelov Gti a konečne už vyzerajú tak ako majú. Dnes testovaný model triedy D je najsilnejším z basových zosilňovačov tejto série. V rámci svojej cenovej kategórie ponúka vysoký výstupný výkon za celkom prijateľné peniaze. Pri napätí 14,4V a záťaži 4Ω je to až 787W RMS, čo je celkom pekné číslo, avšak na druhej strane disponuje stabilitou do iba do impedancie 2Ω, kedy je schopný zo seba vydať 1114W RMS. Základ zosilňovača tvorí masívny hliníkový profil plochého elipsovitého tvaru s pozdĺžnym rebrovaním po celej svojej ploche. Povrchovú úpravu tvorí kvalitná prášková farba. Z hornej strany je potom skelet uzatvorený dymovým plastovým krytom, čo prípadnému majiteľovi umožňuje aj bez rozobratia nahliadnuť do vnútorností zosilňovača. Navyše je možné vnútro zosilňovača osvetliť žiarivkovými trubicami, na ktoré sú pripravené príslušné otvory v plechovej bočnici, čo vyzerá naozaj veľmi efektne. Samotné uchytenie zosilňovača sa následne realizuje cez dekoračné listy umiestnené po bokoch zosilňovača. Tie sú však vylisované z plastového materiálu, čo nemožno považovať za priveľmi šťastné a spoľahlivé riešenie pre horizontálne umiestnenie. Vzhľadom na celkovú hmotnosť je potom lepšie zosilňovač inštalovať do vodorovnej polohy aby sa predišlo prípadnému odtrhnutiu.

VÝBAVA

     Konektory a nastavovacie prvky sú vyvedené na protiľahlých stranách. Výbava zosilňovača je pomerne jednoduchá. K dispozícii je nastavenie vstupnej citlivosti 6-0,75V, Bass Boost 0-12dB na frekvencii 50Hz a LP filter s rozsahom 32-320Hz a strmosťou 12dB. Na pripojenie vstupného signálu sú použité pozlátené RCA konektory a k dispozícii je aj od nastavenia nezávislý linkový výstup. Bočnicu ďalej dopĺňa konektor pre dokúpiteľné diaľkové ovládanie a LED diódy indikujúce prevádzku zosilňovača či jeho prehriatie alebo preťaženie a skrat na výstupe. Ovládacie prvky majú ciachované iba krajné polohy. Na pripojenie potrebnej kabeláže je zosilňovač vybavený už v dnešnej dobe netradičnými pozlátenými terminálmi, určenými predovšetkým na pripojenie očka alebo vidličky. Pri napájaní sú použité skrutky s priemerom 5mm a pri reproduktoroch skrutky s priemerom 4mm, od čoho sa odvíja i použitie prislušných konektorov. Repro výstup je navyše zdvojený a to pre ľahšie pripojenie viacerých subwooferov alebo 2-cievkových typov. Medzi terminálmi sú potom situované poistky dimenzované na 3x40A.

KONŠTRUKCIA
     Vo vstupnej časti sú použité kvalitné nízkošumové operačné zosilňovače TL072 od Texas Instruments, ktoré sú vhodné na zostavovanie frekvenčných filtrov vďaka svojej veľkej vstupnej impedancii. Akým spôsobom výrobca prevádza analógový signál na digitálny sa nám nepodarilo zistiť, nakoľko integrovaným obvodom slúžiacim k tejto funkcii boli odstránené typové označenia. Samotné budiče výkonových tranzistorov su poskladané z diskrétnych súčiastok, čo je dosť diskutabilné ohľadom prínosu na zvukovú kvalitu, nakoľko táto časť pracuje pri vyšších frekvenciách, kde aj dlhší prívod môže značne ovplyvniť funkciu budiča. V koncovom stupni je použitých 8 párov výstupných tranzistorov zapojených ako FullBridge (mostíkové zapojenie), čo zabezpečuje relatívne vysokú prúdovú zaťažiteľnosť. Výstupný filter je zostavený z masívnych cievok (výnimka v danej cene), ktoré vďaka svojmu menšiemu odporu prispievajú k lepšiemu tlmeniu reproduktorov.

ZVUK
     JBL ponúka väčší objem zvuku ako jeho priamy cenový konkurent Velocity, pôsobí však výrazne mäkším dojmom a to predovšetkým pri reprodukcii najnižších oktáv. Basové spektrum má oproti Blaupunktu mierne tmavšie zafar benie a horšiu vzdušnosť, pričom samostatné tóny spája do jednej linky a nevie ich poriadne rozseparovať. Pri náročných basových partoch rýchlo stráca kontrolu nad pohybom membrány a doznieva. Vo zvuku sa následne stráca akustický vnem a začína prevládať iba výrazný fyziologicky prejav, spôsobený nadmerným pohybom membrány ktorá ide mimo kontrolu. V tomto je hodnotenie basových zosilňovačov veľmi zradné, pretože stabilnejší koncák bude pri rovnakej hlasitosti tlačiť menej a aj bas bude subjektívne menší, ale bude sa prezentovať viac po akustickej stránke, čo už však neznie tak efektne na prvý posluch. Rozlíšenie zvuku má svoje rezervy a v tomto ohľade nedosahuje ani zďaleka kvalít svojich drahších súperov. Pre tento zosilňovač budú vhodným partnerom skôr väčšie a menej brzdené closed bedne a rytmickejšie založené komerčné hudobné žánre.

     R. Machán: V cene do 20-tisíc ponúka najvyšší výkon v kategórii digitálnych zosilňovačov, ktoré sme doteraz testovali. Zvukovo zaujme objemný bas, ale výrazným kompromisom je prekreslenie a kontrola najnižšieho pásma. Odporúčam pripojenie woofrov s ľahkou membránou, ktoré dokáže ukontrolovať a aby ste ho využili aj výkonovo, výsledná impedancia musí dosahovať 2Ω. V porovnaní s BPx je však rozdiel vo výkone či kontrole basu priam priepastný, čomu nakoniec zodpovedá aj cena.

Galéria

Použité produkty

Pozrite si podobné články, v kategóriách:

O autohifi vieme toho naozaj veľa, každý deň prejde našou montážnou dielňou pár áut a každá je iné, jedinečné – tak ako ich majiteľ. Zo skúseností vieme urobiť pre výsledok maximum a sme hrdí na to, že sa naši klienti pravidelne vracajú. Od roku 2004 píšeme blog o našich montážach a radi napíšeme článok aj o vašom aute – privezte ho a my vás presvedčíme!

Andrej Siváček, majiteľ Audiotuning

Napíšte nám…

Otázka

1 + 7 =

Autofólie – Carwrap – Ochranné fólie

Predaj a montáž: autofólií, ochranných fólií, okenných fólií, CarWrap fólií, karbónových fólií, bezpečnostných folií, dekoračných folií a leštenie svetiel.

U nás získate skvelý vzhľad aj zvuk. Nebojíme sa zložitosti, sme profesionáli a kvalita je pre nás základná veličina, ktorú predčí len spokojnosť zákazníka.

Z nášho blogu