Položky 0

Monobloky pre každého

JBL GTO7001
     Čierny hliníkový skelet oživujú lesklé hliníkové bočnice (žiadne plasty), a na modro podsvietené okraje loga, či akrylové lišty. Silová časť je osadená na pravej strane spolu s trojicou 25A poistiek. Konektory sú v poniklovanom dutinkovom prevedení s poplastovaným povrchom. Náprotivná stena obsahuje RCA vstup/výstup a potenciometre vstupnej citlivosti, basovej korekcie, LP filtra a HP filtra, ktorý slúži v tomto prípade ako subsonický, keďže je v rozsahu 10÷100Hz. Filtre sú nevypínateľné. V príslušenstve nájdete aj diaľkové ovládanie hlasitosti.
ZVUK
     Reálne výkony boli síce o niečo nižšie ako uvádza výrobca, ale pri 12″ bandpase GTO1204BP som sa na nedostatok hlasitosti sťažovať nemohol a priaznivci tohto woofra ktorí snívajú o dual verzii sa potešia možnosťou 2Ω záťaže. Zvukovo síce nešiel tak kladivovo pevne a kopaco ako GZ-tko, ale zato mal vo vyššom pásme plnšie objemy a tak ste si vedeli vychutnať okrem hip-hopu aj niektoré z rockových vecí či popu.

ZÁVER
     Čo sa týka výkonu, väčšina zosilňovačov (s výnimkou Carpoweru) ponukala do záťaže 4Ω len premierný, resp. podpriemerný výkon a tak ak máte woofre s touto impedanciou, uvažoval by som nad 2-kanálovým zosilňovačom. V cene do 10 000 Sk, totiž nájdete niekoľko kúskov ponúkajúcich nielen vyšší výkon ale aj lepšiu kontrolu. Testované kúsky by sa mali dostať k slovu hlavne pri 2 cievkových verziách, kde bude výsledná impedancia 2Ω resp. 1Ω (závisí od konkrétneho modelu). Keď zhrniem test, tak výkonový favorit je jasný bez debaty: Carpower Power 1000D. Čo sa týka kvality zvuku, DLS-ko dominuje plným a prekresleným basom, ale len pri woofroch s ľahkou membránou a rozumnej hlasitosti. Objemom nástrojov v pásme 60÷80Hz plus prekreslením je na tom vynikajúco aj najmenší kúsok z produkcie RF. Čo sa týka subbasov pri strednej a vyššej úrovni, dominantným adeptom je GZ-tko. Výsledok však v najväčšej miere záleži od pripojeného woofra, kvality a adekvátnosti jeho ozvučnice, zladenia systému a samozrejme vytlmenia auta.

JBL GTO7001

PODMIENKY TESTOVANIA
     Testovaniu predchádzalo niekoľkodňové zahorovanie (zosilňovače boli pod napätím s privádzaným signálom na vstup). Zdrojom signálu pri kritickom posluchu bol Alpine CDA 9812 pri ktorom som používal vstavané aktívne výhybky s nastavením deliacej frekvencie na 80Hz. Ako front systém boli použité kompá Morel Hybrid Ovation napojené na Rockford Fosgate P500-2, ktoré poskytujú prekreslený stredobas a súčasne aj vysokú zaťažiteľnosť, takže dokázali dobre sekundovať woofrom, čo je jedna zo základných podmienok dobrého zladenia.

     Kritický posluch prebiehal v aute vlastne v dvoch fázach. Najskôr som nastavil rovnak výstupné úrovne na zosilňovačoch a počúval pri strednej hlasitosti jeden zosilňovač po druhom. Následne som sa už snažil dostať maximum a porovnať ich správanie pri vysokých hlasitostiach. Ako hlavný testovací woofer som si vybral Ground Zero GZRW 12XD-AL osadený v 50l basreflexovej ozvučnici s paralelne prepojenými cievkami (výsledna impedancia 2ohmy). Ten má vysokú citlivosť, nízku rezonančnú frekvenciu, ľahkú membránu a produkuje prekreslený bas od najnižšej oktávy.

     Ako testovacie skladby boli použité nahrávky od: Jeff Lorber, Lee Ritenour, The Black Eyed Peas, Kontrafakt, Red Hot Chilli Peppers, Rage Against the Machine a Eminem. A nechýbalo ani overenie výsledkov v praxi, keď som ešte deň až dva, mal v aute každý zo zosilňovačov a popočúval na nich zvukové nahrávky rôznych kvalít a žánrov, prišom som si pripojil aj zopár ďalších woofrov ako Carpower Predator 12 či Hertz HX250D.

Zdroj: autohifi & navigácie 05/2008

Galéria

Použité produkty

Pozrite si podobné články, v kategóriách:

O autohifi vieme toho naozaj veľa, každý deň prejde našou montážnou dielňou pár áut a každá je iné, jedinečné – tak ako ich majiteľ. Zo skúseností vieme urobiť pre výsledok maximum a sme hrdí na to, že sa naši klienti pravidelne vracajú. Od roku 2004 píšeme blog o našich montážach a radi napíšeme článok aj o vašom aute – privezte ho a my vás presvedčíme!

Andrej Siváček, majiteľ Audiotuning

Napíšte nám…

Otázka

2 + 2 =

Autofólie – Carwrap – Ochranné fólie

Predaj a montáž: autofólií, ochranných fólií, okenných fólií, CarWrap fólií, karbónových fólií, bezpečnostných folií, dekoračných folií a leštenie svetiel.

U nás získate skvelý vzhľad aj zvuk. Nebojíme sa zložitosti, sme profesionáli a kvalita je pre nás základná veličina, ktorú predčí len spokojnosť zákazníka.

Z nášho blogu