Položky 0

Test oválnych koaxiálnych reproduktorov

V tejto cenovej kategórii by to však bol zázrak, a tak všetci výrobcovia v jednom šíku ponúkajú tri pásma a spotrebitelia sú s tým spokojní. Na jednej strane to fyzicky tri pásma sú. Na strane druhej, ak nám basový menič žiari 100 wattov hudobných a cez jeden kondenzátor máme napojený „akože“ stred, tak ten ďalší maličký pliešok s keramickým povlakom, či v lepšom prípade miniatúrny výškačik, nemá šancu z dôvodu svojho nepatrného vyžarovacieho výkonu byť počuteľný. Preto je v konštelácii týchto oválov správnejšie hovoriť o veľkom reproduktore ako o stredobasovom a o „strednom“, než o výškovom, pretože to skôr zodpovedá realite prenášaných frekvencií. Zvyšok je už len pre potechu oka a pre dobrý pocit majiteľa, že investoval do trojpásmového meniča.   Rôznymi obmenami prešli u testovaných modelov krycie mriežky, ako aj samotný dizajn. Tu už zostáva na voľbe budúceho majiteľa, či uprednostní klasický alebo moderný štýl. To už si vyžiada samotný interiér automobila. Testovanie bolo z hardvérovej stránky zabezpečené objemnejším boxom v tvare dlhého hranola (naležato), ktorý imitoval batožinový priestor menšieho hatchbaku. Objem bol okolo 2 x 30 litrov, pretože pre lepšie posúdenie zvukového podania a priestorovosti boli obe časti oddelené priečkou. Napájanie signálom sme riešili domácou stereo zostavou vyššej triedy, u ktorej máme istotu analyticky presného podania.

Infinity Reference 9613i
     Známa americká firma, ktorá vie robiť zvuk na úrovni, sa do testovanej cenovej hranice dostala aj vďaka akciovej cene, ktorá trvá až do konca októbra. Na konštrukcii meniča výrazne vidieť, že pôvodne bola najdrahšia zo všetkých. Masívny kôš s hrubého plechu je vďaka premysleným zálisom veľmi tuhý a na prvý pohľad pôsobí skoro ako liatinový. Membrána zo špeciálneho a patentovaného materiálu Plus One pôsobí ako polypropylén s drobnými metalizovanými čiastočkami. Je dostatočne pevná a povrch má v imitácii škriabaného kovu. O jej dostatočný pohyb sa stará dostatočne pružný gumený záves. Obrovský magnet mi opäť nedovoľoval odložiť menič na stôl, lebo keď som tak urobil, išli sa vychyľovacie cievky v mojom CRT-čku zblázniť. Magneticky bude teda silný dosť. Na stredovom module je dvojica malých reproduktorov. S potešením konštatujem, že tentoraz sú to oba plnohodnotné meniče. Oba majú magnet a kalotovú kopulku z impregnovanej tkanej textílie a k tomu ešte každý aj samostatný kondenzátor ako kvázi výhybku. Jednoduchá mriežka prekrýva boky meniča perforovaným plechom a cez stredový výškový modul vedie masívny plast. Hudobný prejav však hodnotím bez nej, a tak nasleduje rezultát.

Zvukové podanie

     Drsnejšie výškové podanie pri vyšších akustických hladinách bolo potrebné stiahnuť trošku ekvalizérom. Najnižšie pásmo sa vyznačovalo presnými a relatívne aj objemnými basmi. Pri maximálnych hladinách však už membrána nestíhala a na koncoch lineárneho posunu drnčala. Vokálne pásmo ničím neurazilo a vytvorilo dobrú atmosféru pri počúvaní mojich referenčných vychytáviek. Ak spomeniem náznaky zastretého prejavu niekde v pásme klavírneho podania, tak v kolónke „proti“ je to všetko. Ďalšie postrehy budú kladné. Jednoducho, hudobná produkcia, ktorá nikoho neurazí.

Zdroj: ATmagazín 10/2006

Galéria

Použité produkty

Pozrite si podobné články, v kategóriách:

O autohifi vieme toho naozaj veľa, každý deň prejde našou montážnou dielňou pár áut a každá je iné, jedinečné – tak ako ich majiteľ. Zo skúseností vieme urobiť pre výsledok maximum a sme hrdí na to, že sa naši klienti pravidelne vracajú. Od roku 2004 píšeme blog o našich montážach a radi napíšeme článok aj o vašom aute – privezte ho a my vás presvedčíme!

Andrej Siváček, majiteľ Audiotuning

Napíšte nám…

Otázka

1 + 11 =

Autofólie – Carwrap – Ochranné fólie

Predaj a montáž: autofólií, ochranných fólií, okenných fólií, CarWrap fólií, karbónových fólií, bezpečnostných folií, dekoračných folií a leštenie svetiel.

U nás získate skvelý vzhľad aj zvuk. Nebojíme sa zložitosti, sme profesionáli a kvalita je pre nás základná veličina, ktorú predčí len spokojnosť zákazníka.

Z nášho blogu